„Ľudia z Progresívneho Slovenska boli postrkaní do všetkých možných štátnych orgánov v rokoch 2020 až 2024, bol obrovský vplyv, nehovoriac o jednej z poslankýň PS, ktorá bola v rôznych hodnotiacich komisiách, ktoré pracovali predovšetkým vo Fonde na podporu umenia,“ dôvodil premiér Robert Fico návrh na odvolávanie podpredsedu parlamentu a šéfa PS Michala Šimečku.
Išlo len o jednu z mnohých variácií náznakov, ktorými sa vládni predstavitelia už dva týždne snažia vytvárať dojem o neštandardnom prístupe organizácií spájaných so Šimečkovými príbuznými k verejným zdrojom.
V Transparency len málokedy komentujeme vzájomné útoky politikov. Aj tentokrát prenecháme vysvetľovanie toho, či šlo o veľa alebo málo peňazí a či boli použité tak, ako byť mali, na aktérov sporu. Hoci aj v týchto témach padajú naozaj zvláštne argumenty, keď Fico napríklad do súčtu verejných zdrojov pre tanečné združenie partnerky šéfa PS Soni Ferienčíkovej zarátal aj klasický honorár od divadla za vystúpenie jej súboru. Veríme, že iba omylom a Slovensko ešte nie je v situácii, že by si divadlá nemohli vyberať, akých umelcov pozvú na hosťovanie.
Téme konfliktu záujmov sa však v Transparency venujeme od vzniku, naši kolegovia sa aktívne zapájali už do procesu tvorby zákona o konflikte záujmov pred dvomi desaťročiami. Ak teda vo verejnej debate najvyšší predstavitelia štátu naznačujú akési konflikty a má sa pre ne dokonca odvolávať podpredseda parlamentu, zaujímalo by nás preto viac ako len hmlisté náznaky.
Čo robila Jaurová vo Fonde na podporu umenia
Progresívne Slovensko doteraz nevládlo, je v opozícii a v čase Matovičovej vlády pôsobilo mimo parlamentu. Jediným konkrétne skloňovaním menom bola dosiaľ práve v úvode spomínaná poslankyňa PS Zora Jaurová. Tá bola do rady Ficom spomínaného Fondu na podporu umenia, ktorý rozdeľuje granty neštátnym divadlám, súborom a umelcom, menovaná v marci 2017 ministrom Smeru Marekom Maďaričom a ešte pred jej vstupom do politiky. V rade pôsobila len krátko, naposledy sa spomína v zápisnici z januára 2018 ako ospravedlnená. Odišla práve pre nezlučiteľnosť s funkciou podpredsedníčky strany, ktorou sa stala v marci 2018.
Rada pritom o prideľovaní dotácií nerozhoduje, tým poveruje expertov v hodnotiacich komisiách. Jaurová naozaj sedela do začiatku roka 2023 aj v dvoch z nich, no šlo o komisie v oblasti kreatívneho priemyslu a mesta kultúry, ktoré o grantoch pre tanečníkov okolo Feriancovej, či diskusné fóra, organizované Šimečkovou mamou, nerozhodovali. Člen komisie je menovaný na dva roky. V čom tak mal spočívať konflikt záujmov, ktorý naznačuje Fico a spol., jasné doteraz nie je, z verejne dostupných zdrojov sme na taký zatiaľ nenarazili ani pri ostatných členoch komisií.
Zápisnica z rozhodovania komisie v oblasti tanca. Zdroj: FPÚ
Jaurová teda nerozhodovala o dotáciách pre združenie BOD.Y, ktorého predsedníčkou je Soňa Ferienčíková, partnerka predsedu PS, ktoré čerpalo granty na svoje vystúpenia a projekty od roku 2016. Za Ficových vlád prijalo granty v hodnote 111 600 eur, potom 179 500 eur. Rovnako to platí aj o dotáciách fondu pre združenie Projekt Fórum, kde je predsedníčkou matka šéfa PS Marta Šimečková. Jej združenie pritom bolo vo fonde úspešné už od roku 2018. Pred nástupom Matovičovej vlády teda získali na organizovanie festivalu Stredoeurópske fórum 25 000 eur, potom 104-tisíc.
Podobne je to aj pri grantoch z Ministerstva spravodlivosti na podporu občianskej spoločnosti a ľudských práv. Kým od roku 2020 získali zo schémy 186-tisíc eur, za vlád Smeru to bolo 218-tisíc. Oblasť ľudských práv v tom čase na ministerstve spravodlivosti spadala pod bývalú štátnu tajomníčku za Smer Moniku Jankovskú.
V tomto prípade sa však prípadný konflikt záujmov posudzuje ťažko, keďže ministerstvo nezverejňuje členov hodnotiacich komisií. Vystačiť si tak opäť máme iba nezverejneným auditom a Ficovými náznakmi, že malo ísť „manipulácie v prospech rodiny Šimečkovcov“ (v tomto prípade má ísť o Nadáciu Milana Šimečku). K tým malo dôjsť podľa Fica zo strany úradníkov bývalej ministerky Márie Kolíkovej z SaS, ktorým vraj „niekto volal, že urob to takto a takto“.
Hodnotiace kritéria komisie ministerstva spravodlivosti pre ľudské práva. Podobne rozškálované kritériá má aj Fond na podporu umenia. Zdroj: MS SR
Ak má byť verejnosť schopná tieto údajné zlyhania pri prideľovaní dotácií Ministerstva spravodlivosti posúdiť, rezort by mal audit čo najskôr zverejniť a hmlisté podozrenia konkretizovať. Takisto by ministerstvo malo začať zverejňovať aj členov hodnotiacich komisií, tak ako to robí spomínaný „Maďaričov“ fond. My v Transparency sme si zatiaľ tieto zoznamy vyžiadali aspoň cez infozákon a na údajné konflikty záujmov sa na základe faktov veľmi radi pozrieme. Ak však vládnymi politikom skutočne prekáža, že by mohli mať politici vplyv na rozhodovanie o dotáciách umelcom, tak potom nemali schváliť novelu zákona o Fonde na podporu umenia, ktorá naopak posilňuje vplyv ministerstva.
(him, mp)