Ministerstvo sa doteraz odvolávalo práve na zákony, ktoré im vraj bránia podstatné dokumenty o zákazkách slovenského predsedníctva poskytnúť verejnosti.
“Rešpektujme zákon, rešpektujme právny štát… Mojou úlohou je rešpektovať zákon. Mne ide o to, že čo ten zákon hovorí, to aby sme robili.” To opakoval minister Lajčák v známom rozhovore krátko po výpovedi Zuzany Hlávkovej o nekalých praktikách na ministerstve zahraničných vecí. Minister tak reagoval na grilovanie moderátorom Rádia Expres Braňom Závodským, prečo vlastne skrýva zmluvy s umelcami. “Všetko je čisté, transparentné,” tvrdil minister a trval na svojom, že zmluvy nemôžu Transparency ani verejnosti poskytnúť.
Transparency odmietol poskytnúť ďalšie faktúry, ako aj dokumenty k výberu dodávateľov, ponuky a mená konkurenčných firiem, rovnako ako aj zápisnice z porád, na ktorých sa zúčastnila Zuzana Ťapáková. Od konca novembra už ministerstvo zahraničia ani ich podriadená agentúra Správa účelových zariadení neposkytuje žiadne informácie s dôvodom, že prebieha oficiálna kontrola a teda nič sa verejnosti zverejňovať nebude.
Transparency ešte v minulom roku zaslala podnet na prešetrenie zákonnosti postupu verejnej ochrankyni práv (ombudsmanke) Jane Dubovcovej. Jej úrad má na starosti ochranu základných ľudských, politických i občianskych práv, kam podľa Ústavy patrí aj právo občanov na informácie od orgánov verejnej moci.
Do roka a do dňa od slávneho predstavenia loga ombudsmanka rozhodla. Lajčák a jeho úradníci porušili päťnásobne naše základné právo na informácie, a tým pádom aj zákon o slobodnom prístupe k informáciám a Ústavu SR.
V 18-stranovom zdôvodnení ombudsmanka podrobne vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo a ako tým porušilo základné práva. Skúmala šesť infožiadostí Transparency, pričom porušenie našich práv konštatovala v piatich odpovediach ministerstva. Zároveň ministerstvu navrhla, aby všetky nezákonne nesprístupnené dokumenty Transparency zaslali.
Pri citovaných zmluvách s umelcami ombudsmanka argumentuje, že ministerstvo ich podľa zákona malo na žiadosť sprístupniť, hoci so začiernenými menami umelcov. Pri otváracích koncertoch pre verejnosť i VIP hostí malo ministerstvo poslať Transparency všetky zmluvy a faktúry, nielen tie, ktoré si ministerstvo vybralo. Nepriamo ombudsmanka kritizovala MZV aj za to, že dokonca zamlčali existenciu zmlúv na priamu otázku Transparency. Zmätočné a nekonzistentné rozhodnutia MZV podľa ombudsmanky Dubovcovej „neprispievajú k dôveryhodnosti ministerstvom uvádzaných dôvodov nesprístupnenia informácií.“ Inými slovami, ministerstvo možno kľučkuje a nehovorí pravdu, že niektoré informácie naozaj nemá.
Chystaná žaloba
Pokiaľ ide o mená firiem a ponuky konkurentov Agentúry Evky, ktoré MZV tiež podľa Transparency nezákonne utajujú, v tomto prípade ombudsmanka priamo nerozhodla, keďže ministerstvo tu použilo argument utajenia kvôli prebiehajúcej kontrole. Ak ale MZV informácie naďalej nesprístupní poukazovaním na akési autorské práva, ako to naznačovalo pri poslaneckom výbore, bude predmetom rozhodovania po našom podnete aj táto otázka.
Po rozhodnutí ombudsmanky má MZV dvadsať dní na to, aby jej odporúčania vykonalo v praxi. Ak tak neurobí, bude o tom rozhodovať vláda. V každom prípade, my na Lajčákovo ministerstvo podávame žalobu. Budeme argumentovať, že ministerstvo nemá čo plošne odmietať poskytovať dokumenty s argumentom, že sa má k nim uskutočniť kontrola inými inštitúciami typu NKÚ.
Prečo je vlastne tento spor o prístup k informáciám taký dôležitý? Je to preto, lebo ak by ich Lajčák a spol. zverejnili, ľahko by sa ukázalo, či naozaj manipulovali so zákazkami, či náhodou nerobili „naoko“ súťaže na dodávateľov, či všetky zaplatené faktúry šli na služby, ktoré štát aj potreboval, a či náhodou nešli aj politicky spriazneným firmám. Ak by všetky zákazky predsedníctva boli naozaj čisté, myslíte si, že by MZV aj za cenu porušovania Ústavy už viac ako rok tajilo takéto banálne informácie?
Hlavní zodpovední
Kto sú teda zodpovední za toto opakované porušenie zákona a ústavy? Poďme od najmenej po najviac zodpovedných (foto mzv.sk, rtvs.sk):
- Peter Stano – bývalý hovorca MZV, ktorý celý čas obhajoval neobhájiteľné. Napríklad prvý decembrový týždeň: „V súvislosti so zmluvami umelcov nie je pravda, že MZV ich odmieta nezákonne zverejniť… opakovane sme jasne zdôvodnili, prečo nám ich infozákon zverejniť neumožňuje.“ Pred pár týždňami bol Stano prevelený na ambasádu do Libanonu.
Peter Stano
- Miroslava Vozáryová – šéfka právneho odboru, ktorá podpisovala nezákonné rozhodnutia nesprístupniť informácie o slovenskom predsedníctve. Vozáryová tiež učí právo na Právnickej Fakulte Univerzity Komenského. Primárne informácie, ktoré boli v niektorých častiach neúplné i zavádzajúce, nám posielala mladá úradníčka Barbora Markovičová.
Miroslava Vozáryová po stretnutí s Transparency 6.decembra 2016 (Rtvs.sk) (TIS)
- Ivan Korčok – štátny tajomník MZV, zodpovedný za celé slovenské predsedníctvo. Na verejnosti hral dobrého, ktorý je ochotný verejnosti a Transparency ústretovo dokumenty poskytnúť, v skutočnosti MZV nič relevantné doteraz neposkytlo. Obhajoval nezverejnenie ponúk konkurenčných firiem Evky. Minulé leto v Európskom parlamente básnil o potrebe ochrany nahlasovateľov korupcie, doma sa Hlávkovej nezastal. Člen Rady vlády pre ľudské práva, ktorá má v mandáte sledovanie dodržiavania základných ľudských i politických práv.
- Miroslav Lajčák – minister
Tu zacitujme jeho vyjadrenia z bájnej tlačovky, kde zazneli aj slová o protislovenských prostitútkach. Lajčák vtedy reagoval na výpoveď Zuzany Hlávkovej. Na konci dal verejnosti takýto sľub:
„Ja konám prísne v medziach zákona…Je pre mňa principiálne aby som… Slovensku vo svete nerobil hanbu. Verím, že sa mi to darí. Pokiaľ by niekto dokázal, že som porušil zákon, alebo že som porušil morálne a etické princípy…tak samozrejme nie som k tejto stoličke prilepený, a odídem z nej.“
Gabriel Šípoš
Ak Vás teší, že boj za spravodlivosť a pravdu pri pochybných predsedníckych zákazkách nevzdávame, podporte nás aj finančne. Rovnako nám môžete darovať Vaše 2% z dane. Chystaná žaloba na Lajčáka si bude vyžadovať veľa práce a trpezlivosti. Ďakujeme!
Celé rozhodnutie ombudsmanky Jany Dubovcovej si môžete prezriet tu:
OmbudsmankaLajcakporusilzakon by Transparency International Slovakia on Scribd
– úvodné foto Jana Dubovcová – TASR/Pavel Neubauer