Seniorov neohrozujú iba podvodníci z predvádzacích akcií, ale čoraz viac aj mediálni a korupční šmejdi. Poďme sa im spolu postaviť.
Keď americká filmárka Jen Senko predstavila pred tromi rokmi svoj dokument The Brainwashing of My Dad (Ako môjmu otcovi vymyli mozog), množstvo slobodomilnejšie ladených Američanov v strednom veku nachádzalo v jej príbehu podobnosť. Film rozpráva príbeh premeny jej otca, ktorý sa pri počúvaní a pozeraní niekoľkých agresívnych talk shows premenil z vlažného kennedyovského demokrata na krajne pravicového voliča plného nenávistných rečí voči chudobným, černochom, hispáncom, homosexuálom či feministkám. Nástup internetu jeho premenu ešte urýchlil.
Americké politické súvislosti v tomto príbehu nie sú až také dôležité, omnoho podstatnejšie je obnaženie jedného z veľkých fenoménov posledných desaťročí. A tým je zraniteľnosť časti spoločnosti voči manipuláciám a podvodom, ktorým sa vo svete moderných technológií mimoriadne darí.
Keď sme sa v našom okolí pýtali ľudí v strednom veku na podobné skúsenosti, väčšina z nich ich poznala priamo z rodiny. „Otca, ktorý je vzdelaný človek, vedie firmu a dlhoročne si predpláca jeden z mienkotvorných denníkov, ovplyvňuje v poslednom čase konšpiračné internetové prostredie. Pravidelne mi posiela zdieľané sprisahanecké články o utečencoch alebo napríklad o sorosovskom prevrate na Slovensku. Jeho názory na rôzne spoločenské témy sa zradikalizovali, veľmi ťažko sa s ním o nich diskutuje,“ opisuje svoju skúsenosť jeden z našich kolegov.
Terče pre podvodníkov
Pre kvalitu demokracie je nepochybne prínosné, ak sú rozmanité názory na spoločenské dianie verejne konfrontované. Problém sa začína vo chvíli, ak ich podstatná časť ľudí začne nekriticky preberať aj z preukázateľne pochybných zdrojov s neovereným alebo vyslovene klamlivým obsahom.
Nie vždy pritom musí ísť o mocenské hry manipulátorov. Dobrým príkladom je čerstvý príbeh z Prahy, kde 17. novembra na výročie Nežnej revolúcie protestovali tisícky odporcov českého premiéra Andreja Babiša. O dva dni nato zverejnil bloger Filip Fuchs ironické priznanie, ako za účasť na zhromaždení dostal od organizátorov zaplatených 2500 korún a odznačik Georgea Sorosa. Článok si v nasledujúcich dňoch prečítalo viac než stotisíc ľudí a mnohí z nich ho šírili ďalej ako dôkaz sprisahania. Po výzve organizátorov protestu autor napokon k článku doplnil informáciu, že ide o fikciu a ospravedlnil sa čitateľom.
Spomínaný problém je pritom oveľa širší ako len mediálne manipulácie. Priveľká dôverčivosť alebo naopak nedôvera voči komukoľvek, dezorientovanosť v zložitom svete informácií, zákonov a pravidiel a absencia výchovy ku kritickému mysleniu a overovaniu si faktov, vyrába z časti spoločnosti ľahké terče aj pre podvodníkov, korupčníkov a politických populistov. Stačí si spomenúť na všetky tie prípady „šmejdov“ z predvádzacích akcií, falošných plynárov, okradnutých ľudí cez podvodné emaily, neoficiálne platby na úradoch či u lekárov alebo simulované voľby na stredných školách s víťazstvom extrémistu Kotlebu.
Ohrozenejší seniori
Voči týmto hrozbám nie je automaticky odolná žiadna časť spoločnosti a týka sa všetkých generácií. Aj preto existuje veľké množstvo iniciatív zameraných napríklad na vzdelávanie mladých ľudí. Medzi najohrozenejšie skupiny však podľa výskumov patria aj seniori a v Transparency máme dlhodobo pocit, že sa na túto skupinu trochu zabúda. A to aj napriek tomu, že ide o demograficky stále významnejšiu časť spoločnosti, ktorá je navyše veľmi aktívna (až tri štvrtiny dôchodcov chodia voliť, čo platí len o polovici ostatných občanov).
O zraniteľnosti seniorov svedčia dáta. Podľa prieskumu agentúry Focus zo septembra 2018 dávajú starší ľudia úplatky až o dve tretiny častejšie ako pracujúci, štyrikrát častejšie sa medzi nimi darí spamom, až 60 percent dôchodcov pociťuje nostalgiu za komunizmom a nadpriemerne v tejto skupine bodujú aj populistické strany.
Keď sme prvýkrát predstavili zámer spustiť nový projekt zameraný na komunikáciu so seniormi nazvaný „Dlhujeme im to”, okamžite sa na sociálnych sieťach objavili aj kritické reakcie – ako si nárokujeme právo poúčať starších ľudí s bohatými skúsenosťami. „Urážate ma, keď tvrdíte, že som nedostatočne informovaná a mám nižšiu schopnosť odlišovať fakty od dezinformácií,“ napísala jedna z diskutujúcich.
Urážať kohokoľvek naším zámerom samozrejme nie je. Medzi seniormi je nepochybne obrovské množstvo nesmierne vzdelaných a inšpiratívnych ľudí, ktorých si vážime. To však neznamená, že by sme preto mali rezignovať na celú túto skupinu a o rizikách s nimi nehovoriť.
Napokon, to je aj pointa nášho projektu. Nikoho nechceme presviedčať o jediných pravdách, ani „vymývať mozog“ z druhej strany. Sústrediť sa budeme predovšetkým na diskusie zamerané na fakty a zručnosti. Chceme so seniormi hovoriť o tom, aké sú ich práva ako pacientov či žiadateľov o miesta v zariadeniach sociálnych služieb, ako sa účinne brániť voči korupcii a podvodom alebo ako hľadať a odlišovať fakty od mýtov.
Partnerské diskusie
Veríme, že aj vďaka týmto aktivitám dokážu seniori lepšie zvládať situácie, v ktorých ich požiadajú o úplatok. Nové zručnosti a informácie posilnia ich mediálnu gramotnosť, kritické myslenie a občiansku angažovanosť. Šíriť ich nebudú iba odborníci, ale aj seniorskí lídri a regionálne organizácie, s ktorými chceme spolupracovať.
Kampane pred prezidentskými a parlamentnými voľbami pomôžu seniorom vysporiadať sa s falošnými sľubmi a zavádzajúcimi antikampaňami. Dva prieskumy verejnej mienky pomôžu zmapovať situáciu v tejto oblasti a príručky pre aktívneho seniora im poskytnú oporu v odolávaní mediálnym a korupčným šmejdom.
Počas dvoch rokov sa stretneme s 1500 seniormi a nepriamo zasiahneme desiatky tisíc ďalších. Uvedomujeme si, že nejde o jednoduchú úlohu a efekty nemožno očakávať bezprostredne. Sme však presvedčení, že je najvyšší čas začať. Veríme, že užitočnou bude aj samotná verejná diskusia, ktorá sa o tejto téme dosiaľ viedla len minimálne.
Mimochodom, viete, aký bol jeden z hlavných dôvodov premeny otca americkej filmárky na pravicového extrémistu, ktorý sme spomínali v úvode tohto textu? To, že štvavú rozhlasovú talk show počúval pravidelne počas dlhých ciest autom sám.
Michal Piško, Ľuboš Kostelanský
Pridajte sa aj vy a podporte vzdelávanie seniorov!
Ďakujeme!