Vlani v decembri sme pri voľbe nového generálneho prokurátora odporúčali do tejto pozície Maroša Žilinku s nádejou, že má predpoklad vyčistiť prokuratúru od nehodných ľudí, zvýšiť transparentnosť a podporiť stíhanie trestnej činnosti na najvyšších miestach.
Aktuálne neštandardné zrušenie obvinenia voči Vladimírovi Pčolinskému, zrušenie stíhania Jaroslava Hačšáka, Ľubomíra Arpáša a Dany Arpášovej v kauze Gorila, ako aj zrušenie obvinenia z podplácania voči Zoroslavovi Kollárovi, a to všetko bez náležitého vysvetlenia, však vzbudzujú vážne pochybnosti, či k naplneniu našich očakávaní naozaj dôjde.
O zákonnosti a dôvodnosti trestného stíhania i väzby Pčolinského pritom rozhodovali tri senáty Najvyššieho súdu. K nim treba pripočítať aj dvoch sudcov Špecializovaného trestného súdu v prípravnom konaní. Vo všetkých prípadoch bola zákonnosť a dôvodnosť potvrdená, obžaloba bola v procese prípravy. Vedenie Generálnej prokuratúry dnes zavelilo k veľkému zvratu, a to bez súbežného zrozumiteľného vysvetlenia. Dostatočné objasnenie rozhodnutí doposiaľ nezaznelo ani v ostatných spomínaných kauzách.
Pripomíname, že ide o závažné a široko medializované kauzy, ktoré môžu mať zásadný vplyv na obnovovanie dôvery občanov vo fungovanie prokuratúry a celého justičného systému. Pokiaľ napriek mimoriadne neštandardným rozhodnutiam najvyšší predstavitelia generálnej prokuratúry nedokážu svoje kroky náležite vyargumentovať pred verejnosťou, ide o zlyhanie, ktoré popiera všetky predsavzatia nového vedenia.
Veríme preto, že v najbližšom čase sa verejnosť dozvie presvedčivé odôvodnenie krokov, ktoré generálnu prokuratúru viedli k zrušeniu obvinení v ostro sledovaných kauzách. A že pachuť z komunikačného zlyhania Žilinku z kauzy únosu vietnamského občana, pri ktorej namiesto vysvetľovania svojho postupu utekal pred novinármi, sa nebude trpko prehlbovať.
Foto – TASR