Menu Zavrieť

S nižšími trestami za korupciu nesúhlasia ani koaliční voliči

Snahy vládnej koalície o ďalšie urýchlenie procesu znižovania trestných sadzieb, aj drobné ústupky cez poslanecký návrh obžalovaného Tibora Gašpara, majú aj politicko-pragmatický rozmer. Nielen kvôli tisícom ľudí, ktorých sa už pravidelne darí na námestia zvolávať opozícii, ale aj pre nesúhlas vlastných voličov. Ako ukázal čerstvý reprezentatívny prieskum agentúry Focus pre Transparency International, až 69 % voličov koaličných strán nesúhlasí s tým, aby boli páchatelia korupcie trestaní menej prísne ako dnes. Pri voličoch Hlasu a SNS prekročil podiel nesúhlasných odpovedí dokonca 70 %.

Práve k tomu však vo výraznej miere dôjde po schválení vládnej novely trestného zákona, a to aj po aktuálnych Gašparových ústupkoch. Stať by sa tak v zrýchlenom konaní s obmedzenou diskusiou aj pre poslancov mohlo už tento piatok.

Podiel koaličných voličov s kritickým názorom na oslabovanie trestov za korupciu sa pritom od celej vzorky líši len mierne. K takémuto pohľadu sa priklonilo cez 77 % spomedzi všetkých 1015 respondentov.

 

Podobné porovnanie nám ukazuje aj rozloženie podľa podpory pre prezidentských kandidátov. Spomedzi sympatizantov Petra Pellegriniho je proti miernejším trestom za korupciu 68 %, pri voličoch Ivana Korčoka je to takmer 88 %.

V prieskume Focusu, ktorý zbieral údaje medzi 16. a 23. januárom, sme sa pýtali ľudí aj na ich odhad rozsahu prísneho trestania korupcie. Odpovede ukázali, že viac ako polovica populácie počet korupčníkov zavieraných ročne do väzenia pocitovo nadhodnocuje a prikláňa sa k desiatkam. Cez stovku je ich podľa 6,4 percenta opýtaných.

Iba 27,3 percenta ľudí odhadlo správne, že ich je za rok menej ako 10. Zvyšných 22% odpovedať nevedelo. V skutočnosti ukladajú slovenské súdy dlhodobo ročne cez 5500 nepodmienečných trestov, pričom korupcie sa týka priemerne menej ako päť z nich.

Podrobné dáta k obom otázkam, vrátane druhostupňového triedenia, si môžete pozrieť v tabuľke.