Sú protikorupčné mimovládky naozaj také zbytočné? Čo vlastne pre občanov robia, z akých peňazí a za aké peniaze? Tu je odpočet práce Transparency pre tento rok.
Banda nejakých akože hlupákov. Ste zločinecká chrapač od Sorosa. Musíte mať ťažký život s prasačím AIDSom…. Aj takéto nadávky sme v Transparency dostávali v pošte či na Facebooku tento rok. Vulgárnych komentárov na tretí sektor je v poslednom čase viac ako obvykle. Ale my si hovoríme: kto do nás vulgárnym kameňom, my do nich dvojnásobne trpezlivým vysvetľovaním našej práce a jej výsledkov.
Transparentnosť v župách víťazila
Politickou udalosťou roka na Slovensku boli nepochybne župné voľby. Keď sme pripravovali pravidelný rebríček transparentnosti krajov, dúfali sme, že pomôže zvýšiť pozornosť k spôsobu prideľovania zákaziek, výberu zamestnancov, či vťahovaniu občanov do spolurozhodovania v župách. Podarilo sa – rebríček bol najcitovanejším vyhodnotením práce všetkých krajov od minulých volieb. Predvolebné debaty sa točili okolo korupcie a klientelizmu, a ako to zmeniť. Nikdy doteraz sa v župných voľbách nevymenilo toľko županov ako tento rok.
Čo je ešte dôležitejšie, výsledky volieb sa veľmi podobali na náš rebríček transparentnosti. Župani s poklesom v poradí, až na jednu výnimku, neuspeli (najväčší prepad zaznamenal bývalý banskobystrický ex-župan Marián Kotleba). Naopak, najsuverénnejšie víťazstvo obhájil trenčiansky župan Jaroslav Baška, ktorý celé poradie transparentnosti vyhral.
Kauza predsedníctva ľudí naštartovala
Kauza machinácií zákaziek, utajovania faktúr a lží ministerstva zahraničných vecí v súvislosti so slovenským predsedníctvom možno mnohým pripadá ako neúspech, keďže nebola vyvodená žiadna zodpovednosť. Peniaze nik nevrátil. Nik neodstúpil.
Ale vystúpenie Zuzany Hlávkovej vyvolalo aj nevídanú vlnu podpory medzi ľuďmi. O šachovaní so zákazkami verejne prehovorili ďalší dvaja Lajčákovi ex-zamestnanci Pavol Szalai a Juraj Zelinka. Krátko po kauze vzrástla odhodlanosť Slovákov nahlásiť korupciu na rekordnú úroveň v histórii – spravil by to takmer každý druhý. Zdvojnásobilo sa poznanie zákona, ktorý oznamovateľov korupcie chráni. S naším zapojením je už takmer hotový návrh novely zákona o ochrane oznamovateľov, ktorý sa môže porovnávať so svetovou špičkou.
Zuzana sa od začiatku roka pridala k nám a spolu s Pavlom počas roka vyškolili, či o etike diskutovali s viac ako dva a pol tisíckou mladých ľudí, od študentov po úradníkov štátnej správy. Jedno zo školení sa odohralo začiatkom decembra aj na Úrade vlády. „Ďakujem za Váš prístup a prekonávanie bariér – mimovládny sektor a vládne inštitúcie, patrí Vám obdiv aj za ochotu prísť na Úrad vlády,“ napísal v dotazníku k akcii jeden z účastníkov. Takmer 90% účastníkov všetkých našich úradníckych školení považovali akcie za inšpirujúce a odporúčali by ich ostatným.
Obstarávanie po slovensky
Víťaz jednej zo súťaží napísal ponuky za oboch „konkurentov.“ Dodávateľ liekov pre štát používa falošnú identitu pobočky veľkej americkej firmy. Telefónny kontakt na zadávateľa zákazky je telefónom víťaza tendra. Tendre na stavby ihrísk v obciach z peňazí Úradu vlády sú opakovane nastavené tak, aby vyhrali tí vyvolení. Najväčší tender štátnej firmy v roku je pridelený firme bez toho, aby podľa zákona zverejnila svojho majiteľa.
To sú štyri z mnohých nedávnych odhalení Transparency o stave prideľovanie štátnych zákaziek na Slovensku. Len v posledných dvoch prípadoch potvrdil naše zistenia aj oficiálny štátny orgán. Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil pri štátnej tlačovej agentúre TASR trojnásobné porušenie zákona a agentúru ako aj dodávateľa neminie finančný trest. Desať obcí (takmer všetky vedené starostami Smeru) s pochybne pridelenými zákazkami na ihriská už dostali aj finančné pokuty úhrnne za desať tisíc eur.
S expresným konaním (v dvoch zmysloch slova) sme sa stretli pri podozreniach na korupciu pri stavebných zákazkách v obciach okolo Topoľčian, ktoré vyhrával poslanec Smeru a podnikateľ z Hrušovian, obce, kde trávil detstvo Robert Fico. Do dva a pol mesiaca začal vyšetrovateľ trestné stíhanie. Týždeň na to ho topoľčianska prokuratúra zastavila, vraj to patrí NAKA. Tá sa odvtedy nevyjadrila, hoci zákon jej ukladá do mesiaca upovedomiť nás ako autora podnetu o stave veci.
Transparentnejšie zdravotníctvo
Od konca minulého roka sme ako prvý zástupca tretieho sektora v histórii dostali šancu byť súčasťou Dozornej rady najväčšej štátnej firmy v krajine, Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Je to jedno miesto z desiatich, takže šance ovplyvňovať chod podniku neboli veľké. No už v prvom roku sa podarilo presadiť niekoľko vecí.
Na náš návrh sa začali zverejňovať dokumenty pre radu ešte pred jej zasadnutím, a zápisnice zo zasadnutia po nej. Odmeny pre manažment boli do veľkej miery naviazané na plnenie ozdravného plánu, nie jednoducho na zisk či tržby ako doteraz. Tiež sa presadil náš návrh zrušiť absolútnu mlčanlivosť členov rady vo vzťahu k práci poisťovne (s výnimkou obchodného tajomstva, samozrejme).
S kolegami z INEKO sme už po tretíkrát zverejnili rebríček otvorenosti a kvality nemocníc. V transparentnosti sa oproti minulému roku zlepšili až dve tretiny nemocníc. Pacient má tak lepší prístup k informáciám o hospodárení nemocnice, o svojich právach, cenníkoch či alternatívach a postupe liečby.
Do tretice sme transparentnosť pomohli zvýšiť vo vzťahoch lekárov a farmafiriem pri výskume či marketingu pomocou nedávnej zmeny zákona. Kým do minulého roku vedel pacient len o pár takýchto transakciách za 10 tisíc eur, teraz je odkrytých takmer 30 miliónov eur.
Pokrok pri súdoch, polícii i prokuratúre
Súdy, polícia i prokuratúra sú oblasti, kde by krajina potrebovala najväčší progres, ale bohužiaľ v nich je rýchlosť zmien dlhodobo najpomalšia. Úspech zaznamenala naša iniciatíva stransparentniť prokuratúru pomocou informácií od vás. Už pri 625 prokurátoroch (dve tretiny všetkých) sme tak odhalili ich pôsobisko a spárovali s majetkovými priznaniami, čo pomôže zvýšiť vyvodzovanie zodpovednosti za ich rozhodnutia.
Naše pravidelné hodnotenie výkonu sudcov na základe otvorených dát tlačí na výkonnosť celého súdnictva. Od minulého hodnotenia v roku 2013 na okresných súdoch vzrástla spoľahlivosť a právna istota v rozhodovaní, obzvlášť pri trestných veciach. Kým dovtedy sa pri odvolaní potvrdila len polovica ich trestných rozsudkov na vyšších súdoch, najnovšie sú to už takmer dve tretiny.
Hoci veľkú korupciu, obzvlášť pri verejných funkcionároch, sa v podstate naďalej nedarí trestať, predsa len trestné zložky za ostatné tri roky odsúdili výrazne väčšiu skupinu úplatkárstva tam, kde nejde o drobné. Pravidelne totiž analyzujeme kto si u nás korupciu skutočne odsedí a tlačíme na lepšie výsledky polície i prokuratúry. Podiel odhalenej korupcie s úplatkami cez päť tisíc eur tak vzrástol šesťnásobne oproti našej prvej správe z rokov 2011-14.
Hodnota za peniaze u mimovládky
To všetko a mnohé ďalšie aktivity robíme v priemere za 400 eur na deň. Veľa či málo? Transparency mala tento rok rozpočet 140 tisíc eur, čo je najmenej za posledných desať rokov. Pre porovnanie, ročne sa na Slovensku udelia zákazky za 5 miliárd eur, ktoré sa pokúšame strážiť. To je 14 miliónov denne…oproti našim 400 eurám. 35 tisíc ku jednej.
K zákazkám najčastejšie smerujú aj otázky médií. Sme opakovane najcitovanejšou mimovládkou v médiách a našu prácu na Slovensku si za posledných 12 mesiacov všimli v The Economist, Le Monde či New York Times. Naše webové stránky a blogy tento rok presiahli milión návštev.
Napriek výčitkám k financovaniu sme nikdy v histórii nemali diverzifikovanejšie portfólio darcov ako tento rok. A úplne najväčšia časť rozpočtu – viac ako tretina – prišla od viac ako 500 občanov či malých podnikateľov z malých darov, prípadne z 2% z daní.
Budúci rok sa chystajú komunálne voľby, bude sa voliť väčšina nových ústavných sudcov, meniť zákony o právach občanov na informácie, politických stranách ale aj o ochrane pred šikanou pri ohlásení korupcie. A pridelí sa ďalších päť miliárd v zákazkách…
Budeme pri tom.
Gabriel Šípoš a tím Transparency
O tom, ako bude vyzerať nadchádzajúci rok 2018 rozhodujete práve vy.
Staňte sa aj vy hlasom odvážnych, pomôžte nám odhaľovať nové kauzy
a písať im spravodlivejšie konce!