“Naďalej posilňovať transparentnosť a efektívnosť v riadení a rozhodovaní” sľuboval vo svojom programe Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity pred voľbami minulý december. Uspel, a dnes riadi univerzitu druhýkrát. No čelí podozreniu, že za jeho funkcie nakúpila škola veľké množstvo tonerov ukážkovým podvodom.
Univerzita minulý september vyhlásila megasúťaž na dodávateľa viac ako 500 druhov tonerov. Šlo o súťaž na rámcovú zmluvu, čo znamená, že víťaz by dodával položky podľa potreby školy priebežne, a to počas troch rokov. Celkovo škola odhadovala, že dokopy nakúpi takmer 10 tisíc kusov tonerov (pri rámcovej zmluve však neexistuje záväzok, že nákupca bude musieť aj všetky položky v odhadovaných množstvách kúpiť). Financované mali byť najmä z eurofondov.
Súťaž piatich firiem tesne vyhral Lamitec, s ktorým na 474 tisíc eur podpísala univerzita tento február aj zmluvu. Tento obchod tak patrí medzi 25 najväčších nákupov tonerov na Slovensku za posledných 5 rokov. Víťaza určili podľa najnižšej celkovej ceny, a to súčtom ceny každého typu tonera a odhadovaného počtu požadovaných kusov. Uchádzači tak nemuseli byť nutne najlacnejší vo všetkých položkách, no ak niektoré tonery ponúkali drahšie ako konkurencia, museli ich inde vyvážiť lacnejšími.
Kupovali len naoko?
Prečo si v Transparency myslíme, že tender bol zmanipulovaný? V súťaži požadované tonery totiž nesedia s tlačiarňami, ktoré v STU majú.
Podozrivé už bolo, že okolo 10% tovaru v súťaži tvorili staré, 10-15 rokov staré typy tlačiarní. Navyše, univerzita si pri viacerých toneroch pýtala len niektoré farby, prípadne si tonerov so žltou farbou pýtala dvadsaťnásobne viac ako tých s modrou. Napríklad tlačiarňami Epson Aculaser C4100/T/PS v STU plánujú tlačiť čisto azúrovou farbou. Tlačiarne Epson Aculaser C9100/B/PS budú mať okrem azúrového toneru k dispozícii aj purpurový a tak budú môcť vytlačiť aj takýto komplikovaný vzor. Do tlačiarní Epson Aculaser C8500/8600 zasa potrebujú 130 magentových náplní, no žltých a čiernych stačí po osem. Bežne nakupované farebné kombinácie pritom vyzerajú inak: dominuje čierna, a tie inofarebné sa kupujú v rovnakých pomeroch.
Keď sme si vypýtali od univerzity zoznam tlačiarní, ktoré majú, zistili sme, že tie staré až na výnimky už vôbec nemajú a ani v minulých dvoch rokoch pre ne žiadne tonery nespotrebúvalia od roku 2012 nenakupovali. Navyše pri študovaní podkladov od fakúlt či internátov STU sme zistili, že žiadna zo súčastí takéto tonery nežiadala, keď svoje potreby hlásili rektorátu!
V súťaži sa tak univerzita tvárila, že plánuje nakúpiť zhruba 1100 tonerov do dvoch desiatok typov tlačiarní, ktoré však v skutočnosti nemá a takmer určite tak tie tonery kupovať nebude.
Prišli možno aj o sto tisíc
Víťazný Lamitec vyhral preto, lebo ponúkol extrémne nízke ceny na – aká náhoda – tonery, ktoré zrejme ani nikdy nebude musieť dodať. Podľa zmluvy totiž na niektoré ponúkol ceny aj dvadsaťnásobne nižšie, ako sú najnižšie ceny dostupné na internete.
Naopak, pri tých „reálnych“ nebol zase najlepší. Hrubým prepočtom po porade s expertom na tonery nám vyšlo, že pri skutočne nakupovaných toneroch môže STU tak prerobiť aj stotisíc eur.
Mimochodom, Rakúšanmi vlastnený Lamitec najlepšie vedel, aká je skutočná spotreba tonerov na STU. Koncom minulého roka sa totiž zlúčil s firmou Büroprofi Kanex Slovakia, ktorá bola doteraz najväčším dodávateľom tonerov na univerzite. Preto sa firma ani nemusí báť, že by na tých starých toneroch naozaj prerobila.
Dohodli sa?
Špecifikácia súťaže a výsledok tak navodzujú silné podozrenie, že niekto z STU bol s víťazom dohodnutý (podnet ku kontrole sme už poslali Najvyššiemu kontrolnému úradu aj Úradu pre verejné obstarávanie).
STU nám argumentovalo, že tender nebol diskriminačný, ak bola v súťažných podkladoch uvedená pri konkrétnych toneroch aj klauzula „alebo ekvivalent“. Ale to predsa nerieši problém, že sa objednávajú tonery len „naoko.“ Navyše, univerzita si zvolila súťaž na rámcovú zmluvu s jedným uchádzačom. Tá je ale presne vhodná na takéto machinácie. Ak by si vybrali hospodárnejší postup, teda určiť priebežných dvoch či troch víťazov, ktorých by pri postupných požiadavkách opätovne vyzývali na aktuálne ponuky, nemohlo by sa stať, že by preplatili na toneroch, ktoré nakoniec neodoberú.
Poďte k nám študovať, láka STU na svojej webstránke. Veru, univerzita nielen vzdelávaním, ale aj svojím fungovaním študentov určite naučí do života všeličo poučné. Čo myslíte, aké poučenie si zoberú z jej nákupu tonerov?
Martin Turček, Gabriel Šípoš, Katarína Hukelová
Za spoluprácu na tomto článku ďakujeme Asociácii APUeN SK, ktorá sa zaoberá zdieľaním skúseností z využívania eAukcií pri nákupoch. Ak chcete podobné analýzy štátnych zákaziek vidieť častejšie, podporte prácu Transparency aj finančne. Ďakujeme!
Článok je súčasťou dvojročného projektu Monitoring verejného obstarávania, ktorý bol podporený sumou 87 750 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom Fondu je rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.