Verejnosť vníma korupciu v zdravotníctve hlavne cez prístup k želanej zdravotnej starostlivosti výmenou za úplatok. Naznačujú to prieskumy verejnej mienky – dvaja z troch opýtaných Slovákov v roku 2015 či každý šiesty dôchodca v roku 2018. Svedčia o tom aj rozsudky, kde dominujú tresty lekárov za prijímanie úplatkov.
Slovensko sa stále borí s vysokým počtom zbytočných úmrtí, ktorých dôvodom môže byť i nedostatok peňazí na liečbu. Tie unikajú zo systému aj kvôli korupcii. Korupčné odhalenia v zdravotníctve nevedú len do Panamy, ale napr. pri kauze doktora Kostku aj do Spišskej Belej alebo do Družstevnej k tete Anke.
Podobné odhalenia by neboli možné bez kvalitných dát a svedectiev statočných ľudí. Aj vďaka nim a verejnému tlaku sa podarilo napr. zmeniť systém nakupovania CT prístrojov na centrálny, čo už prinieslo úsporu 15 miliónov eur. Možno aj vo Vašom meste funguje jedna zo 60 nemocníc pod správou štátu, kraja či mesta. Manažmenty týchto nemocníc rozhodujú o desiatkach miliónov eur ročne. V Transparency sme presvedčení, že zmena je možná, ak sa viac zvedavých občanov bude aktívne zaujímať, kam a ako tečú peniaze určené na zdravotnú starostlivosť.
My v TIS monitorujeme tieto vzťahy už viac ako 8 rokov a naše skúsenosti budeme zdieľať aj na tomto mieste. Ako prvú oblasť predstavujeme vzťahy medzi lekármi a farmaceutickým priemyslom. Priblížime, čo všetko sa za nimi skrýva a ako z pozície pacienta môže do nich vstupovať ktokoľvek z nás.
[ps2id id=’tema‘ target=’#tema‘]Viac o téme
[ps2id id=’interviews‘ target=’#interviews‘]Videá a podcasty