Transparency International Slovensko si dáva pravidelne vypracovať prieskumy verejnej mienky, vďaka ktorým sleduje spoločenské vnímanie korupcie na Slovensku. Prieskumy TIS sa podobne ako prieskumy barometra korupcie a Eurobarometrua zadávajú externým poskytovateľom, ktorí následne vykonávajú prieskumy na reprezentatívnej vzorke (zvyčajne viac než 1000 respondentov).
Aktuálne prieskumy TIS
V máji 2016 vyšiel zatiaľ posledný národný prieskum TIS zameraný na ochotu nahlasovať korupciu a znalosť o zákone na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. V porovnaní s minulými obdobiami výsledky prieskumu poukazujú na výrazný nárast v deklarovanej ochote nahlásiť korupciu – viac ako tretina respondentov uviedla, že je pravdepodobné že by čin úplatkárstva nahlásili polícií. Až 37% respondentov uviedlo, že by určite alebo pravdepodobne nahlásili korupciu – v porovnaní s prieskumom z februára 2015 sledujeme nárast o 17 percentuálnych bodov. Prieskum tiež poukázal na slabú informovanosť verejnosti o možnosti a postupe získania právnej ochrany oznamovateľov protispoločenskej činnosti – podľa prieskumu vedela o existencií zákona len jedna štvrtina respondentov. Prieskum tiež poukázal na pozitívne vnímanie whistleblowerov prevažnou časťou verejnosti (72%).
Vo februári 2015 vyšiel národný prieskum TIS: Percepcia korupcie na Slovensku. V porovnaní s minulými obdobiami (2002, 2005, 2009) je problém korupcie považovaný za tretí najzávažnejších problémov na Slovensku hneď po nezamestnanosti a životnej úrovni. V intenzita vnímania problémovosti korupcie v našom živote oproti ostatnému meraniu v r. 2012 badať zvýšenie rozšírenej korupcie takmer vo všetkých oblastiach. Najväčší nárast z 52% na 62% – čo je nárast o 10 percentuálnych bodov nastal v oblasti súdy a prokuratúra. Tento prieskum tiež ukázal, že za oblasť s najviac rozšíreným úplatkárstvom na Slovensku je považované zdravotníctvo. V tejto oblasti rovnako ako na súdoch a prokuratúre a colných úradoch bolo mierne badať zvýšenie vnímania rozšírenej korupcie.
Pozri aj:
- Kompletné znenie posledného prieskumu TIS (máj 2016)
- Kompletné znenie posledného prieskumu TIS (február 2015)
- Kompletné znenie posledného prieskumu TIS (január 2012)
- Kompletné znenie posledného prieskumu TIS (november 2009)
- Kompletné znenie kvalitatívneho prieskumu TIS v mestách Martin a Krupina (august 2010)
- Kompletné znenie kvantitatívneho prieskumu TIS v meste Martin (august 2010)
Barometer korupcie
Globálny barometer korupcie organizovaný Transparency International je jediný celosvetový prieskum názorov a skúseností verejnosti s korupciou. V roku 2013 sa uskutočnil ôsmy ročník Globálneho barometra korupcie, ktorý zahŕňa odpovede viac než 114 tisíc ľudí zo 107 krajín a je najväčším z doposiaľ uverejnených prieskumov s takýmto zameraním. Na Slovensku sa tento prieskum uskutočnil po druhý krát (prvýkrát to bolo v roku 2010) a vykonala ho agentúra Mareco.
Svetové zistenia ukazujú, že korupcia je celosvetovo rozšíreným fenoménom, keď viac než štvrtina respondentov uviedla, že zaplatila nejaký úplatok počas posledných dvanástich mesiacov. Obzvlášť závažným zistením je, že za skorumpované ľudia považujú inštitúcie ležiace v samotných základoch demokratického zriadenia, či už politické strany, parlamenty, súdy, či políciu, čo následne môže oslabovať ich legitimitu a viesť ku kríze demokratických režimov. Je však potrebné uviesť, že agregátne výsledky sú do značnej miery ovplyvnené aj vzorkou krajín zahrnutých prieskume, pričom mnohé z nich (napr. Rusko, Ukrajina, Zimbabwe,..) možno len ťažko nazvať demokratickými.
Politické strany považujú ľudia za najskorumpovanejšie v 51 (!!!) krajinách sveta, súdnictvo v 20 (medzi nimi aj na Slovensku) a políciu v 36. [1] Na druhej strane, pozitívom je, že ľudia sami seba vnímajú ako súčasť potenciálneho riešenia korupcie, keď dve tretiny opýtaných súhlasia s názorom, že obyčajní ľudia môžu svojim dielom prispieť k zníženiu korupcie (na Slovensku to bolo 66% respondentov, globálny priemer je 67%).
(Obrázok: % ľudí verí, že môžu prispieť k boju proti korupcii)
Zo slovenských zistení je najalarmujúcejším, že každý piaty Slovák za posledných 12 mesiacov dal aspoň raz niekde úplatok v akejkoľvek forme. Najčastejšie sa tento jav vyskytoval pri stretnutí so zdravotníctvom, kde tak učinilo až 28% z tých, ktorí mali za posledný rok so zdravotníctvom nejakú skúsenosť.
Až 56% opýtaných si myslí, že korupcia sa na Slovensku za posledné dva roky zvýšila a až 63% považuje vládne protikorupčné aktivity za neefektívne. Pozoruhodným je tiež fakt, že tri pätiny respondentov majú pocit, že vláda slúži najmä záujmom pár veľkých hráčov, ktorí sledujú svoje ciele.
(Graf: Kde platili Slováci úplatky najčastejšie)
Pozri aj:
- Každá piata domácnosť zaplatí ročne aspoň jeden úplatok
- Korupcia na Slovensku: dôsledok kultúry?
- Za najskorumpovanejšie považujú Slováci súdy
- Čo je Globálny barometer korupcie?
- Oficiálne stránky prieskumu
- Globálny barometer korupcie 2010
- GCB2013_Slovakia – Úplné výsledky slovenskej časti prieskumu [anglicky]
Eurobarometer
Eurobarometer je séria prieskumov verejnej mienky, ktoré sú zadávané Európskou komisiou. TIS sa zaujíma predovšetkým o eurobarometer zameraný na tému korupcie a názorov Európanov na ňu. Od vstupu Slovenska do EÚ sa uskutočnili 3 barometre venujúce sa korupcii (2005, 2007, 2009). Metodika zbierania a zdroje dát eurobarometra sú iné ako pri Indexe vnímania korupcie (pozri vyššie). Eurobarometer vychádza z údajov reprezentatívnej vzorky širokej verejnosti. Je preto viac pravdepodobné, že výsledky Eurobarometra zohľadňujú predovšetkým malú korupciu (napr. úplatky u občanov). Index vnímania korupcie (CPI) naopak vníma viac veľkú korupciu (napr. tendre). Aktuálny Index a Eurobarometer si napriek rozdielnym výsledkom navzájom neodporujú, keďže zohľadňujú iné formy korupcie a dáta pochádzajú od iných zdrojov a respondentov.
Aktuálny Eurobarometer poskytuje niekoľko zaujímavých výsledkov o Slovensku:
Zdroj: Eurobarometer
Pozri aj:
- Eurobarometer: Attitudes of Europeans towards Corruption Full report, Nov. 2009 (English)
- Eurobarometer: Attitudes of Europeans towards Corruption Full report, April 2008 (English)
- Eurobarometer: Opinions on organised, cross-border crime and corruption, March 2006 (English)
- Pocity, zážitky, a lži: Ako merať korupciu?
- Trpká oslava poklesu úplatkov v zdravotníctve
- REBRÍČKY
- ANALÝZY A HODNOTENIA