Menu Zavrieť

BUDÚCNOSŤ ODHAĽOVANIA SKUTOČNÝCH VLASTNÍKOV MÔŽE PRINIESŤ UMELÁ INTELIGENCIA

Pri odhaľovaní vlastníckych štruktúr patrí Slovensko stále medzi európsku špičku. Prichádzajú ale nové výzvy, na ktoré môžu byť aktuálne nástroje prikrátke. Zhodli sa na tom odborníci z piatich krajín, ktorí diskutovali na odbornej konferencií „Výzvy pri odhaľovaní skutočných vlastníkov“, ktorú zorganizovala Transparency začiatkom decembra.

Skúsenosti z Česka, Maďarska, Poľska, aj Rakúska potvrdzujú, že v ostatných rokoch je sofistikovanejšia nielen legislatíva na identifikáciu tzv. konečných užívateľov výhod, ale aj spôsoby na ich skrývanie. Private equity fondy, zverenecké fondy a ďalšie formy zložitých vlastníckych štruktúr prenikajú aj do stredoeurópskeho priestoru, pričom súčasné registre sú na odhaľovanie vlastníkov, stojacich za nimi, prikrátke. Ďalším problémom je nedostatok vyhodnocovania dát, ktoré už teraz má štát k dispozícii.

Konferencia vytvorila priestor nielen na prezentáciu najnovších analýz, ale tiež možnosť zdieľania skúseností a poznatkov. Okrem spíkrov totiž poprední odborníci nechýbali ani v auditóriu.

Zahraniční ale aj domáci experti, ktorí vystúpili na konferencii sa venovali aktuálnym problémom a riešeniam týkajúcim sa transparentnosti vlastníckych štruktúr. Náš právnik a výkonný riaditeľ Ján Ivančík otvoril konferenciu analýzou dodržiavania povinnosti zápisu do protischránkového registra v samospráve. Pokračovala Judit Zeisler z Transparency International Maďarsko, ktorá poukázala na nepriehľadnosť private equity fondov a dilemy pri identifikácii skutočných vlastníkov v Maďarsku. Grzegorz Makowski zo Stefan Batory Foundation zase hovoril o poľskom centrálnom registri konečných užívateľov a jeho nevyužitom potenciáli na potláčanie korupcie. Orsolya Vincze z K-Monitor zanalyzovala stav maďarskej legislatívy a možné spôsoby sledovania čerpania verejných prostriedkov oligarchami. Tales Tomaz spoluautor portálu Euromedia Ownership Monitor z Univerzity v Salzburgu predstavil transparentnosť vlastníkov médií v Európe, vrátane súčasného stavu a budúcnosti ich portálu. V záverečnej diskusii sa Ondřej Vondráček z Asociace Lexperanto a Pavel Lacko z AK Lacko & Motúzová zaoberali problémom nepresnosti a nekvality údajov o vlastníckych štruktúrach v českých a slovenských registroch.

Video reportáž 

TIS Akadémia (videá s rečníkmi budú doplnené čoskoro)

Za podporu pri realizácií podujatia ďakujeme Nadácií Slovenskej sporiteľne a Global Anti-Corruption Consortium.