Európsky parlament v utorok 24.10.2017 značnou väčšinou odhlasoval potrebu právnej ochrany whistleblowerov v celej Európskej únií. Správa výboru pre právne veci, pod vedením francúzskej poslankyne Virginie Rozière, formuluje mnohé z potrebných opatrení pre komplexnú právnu ochranu whistleblowerov.
Správa získala v pléne Európskeho parlamentu širokú podporu naprieč politickým spektrom, čím europoslanci 28 členských štátov vyzvali Európsku komisiu k akcií v podobe predloženia legislatívneho návrhu ochrany whistleblowerov už do konca tohto roka.
Správu podporilo 399 europoslancov, 101 hlasovalo proti, 166 sa hlasovania zdržalo. Podpory sa zdržali prevažne poslanci frakcie EPP (kresťanskí demokrati), ktorej členmi sú aj šiesti z trinástich europoslancov zastupujúcich Slovensko. Spoločnou pozíciou ľudovci iniciatívu nepodporili kvôli nesúhlasu s možnosťou ochrany v prípade anonymného oznamovania vo verejnom záujme priamo médiám.
Podporu nelegislatívnemu uzneseniu nakoniec vyjadrili len štyria slovenskí europoslanci, a to Jana Žitňanská (Európski konzervatívci a reformisti), Monika Beňová, Vladimír Maňka a Monika Smolková zo sociálno-demokratickej frakcie.
„Nastal čas aby Komisia vypočula hlasy novinárov, občianskej spoločnosti a Európskeho parlamentu a bez omeškania navrhla ochranu whistleblowerov pre celú EÚ,“ povedal Nicholas Aiossa z Transparency International EU v Bruseli.
V súčasnosti sú v ochrane whistleblowerov v krajinách EÚ výrazné rozdiely; Slovensko je jednou z len deviatich krajín, ktorá má samostatný zákon na ochranu whistleblowerov. Naďalej môžete vyjadriť svoju podporu celoeurópskej ochrany whistleblowerov aj vy!