Tento text si tu odkladáme aj ako variant odpovede pre rok 2024 na obľúbenú otázku časti diskutérov „A kde ste boli, keď…“
Čomu sa ale teda slovenská pobočka protikorupčnej siete Transparency v uplynulom roku venovala?
👉 Začali sme ho síce správou o historicky najlepšom umiestnení Slovenska (47. zo 180 krajín) v globálnom rebríčku vnímania korupcie za rok 2023 od centrály Transparency v Berlíne, už v tom čase však bolo jasné, že ide o zotrvačnosť. Spolu s centrálou sme museli vláde adresovať otvorený list o ohrození právneho štátu a upozorňovať na riziká expresných úprav pravidiel ochrany oznamovateľov korupcie či trestných kódexov.
👉 Kým prvá spomínaná novela sa aj vďaka verejnému tlaku podarila zastaviť, druhá napokon prešla a viedla k amnestovaniu časti korupčných káuz i k zrušeniu Špeciálnej prokuratúry s dovtedy 95-percentnou úspešnosťou pri korupčných kauzách. 🤯
👉 Zrýchlené legislatívne návrhy koalície bez riadnej verejnej diskusie nás odvtedy zamestnávali mesiac čo mesiac. Či už išlo uvoľnenie kontroly verejných obstarávaní, spoplatnenie rozsiahlejších žiadostí o informácie či nálepkovanie občianskych združení na spôsob agentov. Viaceré sporné zmeny už prešli, pri niektorých na riziká stále upozorňujeme.
👉 Popri reagovaní na koaličnú legislatívnu smršť sa nám však darilo venovať aj našim tradičnejším aktivitám. Opäť sme podrobne monitorovali kampane pred prezidentskými i európskymi voľbami a poukázali sme na desiatky problémov či obchádzaní zákonov, vrátane silného podozrenia na prelomenie finančného limitu víťazom volieb Petrom Pellegrinim.
👉 Pri prezidentských voľbách sme iniciovali aj viacero podnetov, len pred pár dňami nám v spore o nezákonnom zapojení do kampane ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom dala predbežne za pravdu aj prokuratúra.
👉 Aktualizovať sa nám podarilo tiež unikátnu knižnicu darcov a veriteľov politických strán, ktorá za rok 2023 odhalila rekordné súkromné zdroje v politike. Knižnica na portáli volby.transparency.sk aktuálne obsahuje už vyše 19-tisíc príspevkov od roku 2002. Unikátna knižnica darcov a veriteľov politických strán poodhaľuje pochybnosti, ktoré sú spojené s ich financovaním.
👉 Na portáli eurofondy.transparency.sk sme zverejnili ucelený prehľad o tom, kde skončilo 19 miliárd eur z eurofondov pre Slovensko z končiaceho programového obdobia. Projekt Faktúra za eurofondy umožňuje verejnosti zapojiť sa do boja proti korupcii kontrolou využívania dôležitých európskych zdrojov.
👉 Na portáli firmy.transparency.sk si môžete pozrieť aktuálny rebríček transparentnosti najväčších verejných firiem, mapu vlastníctva zariadení v cestovnom ruchu KtoVlastni.sk sme rozšírili aj o kongresové a konferenčné priestory. Každé desiate zariadenie v cestovnom ruchu vlastnia oligarchovia, privatizéri alebo podnikatelia s pošramotenou povesťou. Mapa umožňuje štátu a biznisu, aby zvažovali etický rozmer pri výbere kongresových a konferenčných zariadení.
👉 Na blogu sme aktualizovali aj mapu mediálnych púští v slovenských regiónoch, ktorá ukazuje, že zanikajúce lokálne papierové noviny dokázali len niekde nahradiť elektronické médiá. Necelá tretina populácie Slovenska žije v okresoch, ktoré sú mediálnymi púšťami alebo na ich hrane, čo predstavuje ohrozenie demokracie na lokálnej úrovni.
👉 Zverejnili sme rebríček nezávislosti inštitúcií a zanalyzovali čistky vo verejných firmách a inštitúciách za roky dozadu. Nastavovať transparentnosť sme pomáhali aj v ukrajinskom Zakarpatí, kde sa na podujatiach zúčastnili stovky aktívnych občanov.
👉 Za touto i množstvom ďalšej práce stojí desiatka ľudí z našej pobočky, ktorí sa však mohli oprieť aj o podporu stoviek darcov a dobrovoľníkov, členov Správnej rady, ale aj kolegov z centrály a ďalších pobočiek.
Keď sa nás teda bude niekto pýtať, kde sme boli v roku 2024, tak boli sme tu a aj vďaka všetkým ľuďom, ktorým záleží na Slovensku bez korupcie, sme to stále videli nádejne.