Prvou akciou svojho druhu na Slovensku bol víkendový seminár Protikorupčná agenda pre územnú samosprávu, ktorý TIS zorganizovala pri Kremnici v júli 2004. Takto naši kolegovia v dobovej publikácii opisovali prvé školenie miestnych aktivistov, ktoré odvtedy Transparency organizuje už pätnásť rokov. Aktuálny ročník sa konal od piatku 20. do nedele 22. júla 2018 v Čiernom Balogu a zúčastnilo sa ho takmer päť desiatok aktivistov, miestnych politikov aj novinárov zo všetkých kútov Slovenska.
Diskutovať o spravovaní mesta s nami prišiel bývalý šéf Inštitútu pre verejné otázky, expredseda Rady RTVS a dnešný primátor Hlohovca Miroslav Kollár, o spolupráci miestnych aktivistov s orgánmi činnými v trestnom konaní sme debatovali s prokurátorkou Okresnej prokuratúry v Brezne Jankou Kupcovou, Generálny riaditeľ Kancelárie predsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR Ľubomír Andrassy prezentoval skúsenosti NKÚ pri kontrolách samospráv, šéfredaktor Denníka Korzár Jaroslav Vrábeľ sa s nami podelil o novinársky pohľad na pokrývanie lokálnych káuz a dlhoročný aktivista Juraj Rizman z občianskeho združenia Via Iuris nás previedol skúsenosťami z desiatok úspešných i menej vydarených občianskych kampaní.
Nezanedbateľnou súčasťou seminára boli aj workshopy, na ktorých účastníci hľadali odpovede, ako pomáhať vytvárať lepšie mesto či obec, alebo ako sa brániť voči zneužívaniu verejnej moci. Počas interaktívnej prípadovej štúdie sme zas posudzovali rôzne pohľady na riešenie dilem, s ktorými sa boria takmer všetky samosprávy.
Sme veľmi radi, že hoci sa v záverečných dotazníkoch vyskytli aj výhrady napríklad na tvrdé stoličky, medzi hodnoteniami prevládala najmä spokojnosť s víkendom plným inšpiratívnych ľudí i myšlienok. Sieťovanie aktívnych občanov, ktorým záleží na lepšej samospráve, bolo totiž jedným z hlavných dôvodov, prečo sme s týmito seminármi pred 15 rokmi začínali a prečo chceme s nimi pokračovať aj naďalej.
Ak sú vám podobné témy blízke, sledujte našu webstránku, Facebook alebo sa prihláste k odoberaniu newslettera a nabudúce sa možno stretneme aj s Vami.
Program a niektoré prednášky diskutujúcich si môžete pozrieť tu:
- Spolupráca miestnych aktivistov s orgánmi činnými v trestnom konaní
(Janka Kupcová, Prokurátorka Okresnej prokuratúry v Brezne) - Pôsobnosť NKÚ SR – Kontrola v miestnej samospráve
(Ľubomír Andrassy, Generálny riaditeľ Kancelárie predsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR) - Ako spolupracovať pri lokálnych kauzách s médiami
(Jaroslav Vrábeľ, šéfredaktor Denníka Korzár)
Album s fotografiami z akcie si môžete pozrieť tu.
Táto aktivita bola podporená z Európskeho sociálneho fondu. Seminár bol spolufinancovaný aj v rámci projektu Posilňovanie občianskej kontroly verejnej správy, ako aj z grantu Nadácie Eset.