Každé desiate zariadenie v slovenskom cestovnom ruchu vlastnia oligarchovia, privatizéri či podnikatelia s pošramotenou povesťou. Etický rozmer môže s pomocou projektu Kto vlastní Slovensko zvažovať štát aj biznis najnovšie aj pri výbere kongresových a konferenčných zariadení.
Pri spustení neziskového projektu Kto vlastní Slovensko v júni 2021 nebolo ľahké odhadnúť, do akej miery môže byť téma etického nakupovania aj v cestovnom ruchu zaujímavá pre Slovákov. Prevládala u nás skôr opatrnosť. S odstupom troch rokov môžeme skonštatovať, že naša mapa vlastníkov zariadení v cestovnom ruchu KtoVlastní.sk si našla početné publikum.
V súčasnosti je to jeden z najnavštevovanejších internetových portálov slovenskej pobočky Transparency, ktorého služby za posledný rok využilo 25-tisíc nových návštevníkov. Práve záujem verejnosti nám umožnil mapu rozširovať a pravidelne aktualizovať.
Na pôvodnú mapu vlastníkov slovenských hotelov sme vo februári 2022 pridali ďalšie tri stovky skirezortov, aquaparkov, kúpeľov, golfových rezortov a ďalších turistických areálov a atrakcií. Na konci roku 2022 sme predstavili aktualizáciu zohľadňujúcu pohyby počas náročného pandemického obdobia. Teraz prinášame ďalšiu rozsiahlu aktualizáciu, na ktorej náš tím pracoval šesť mesiacov.
Počet zariadení na mape presiahol tisícku (1033), pričom sa nám podarilo pridať novú vrstvu Kongresov s prehľadom všetkých významných kongresových a konferenčných kapacít na Slovensku. Projekt tým chceme zatraktívniť pre biznis, ale aj verejné inštitúcie, ktoré takéto eventy organizujú a vďaka novej vrstve tak môžu jednoduchšie zohľadniť aj etický rozmer pri výbere kongresových služieb.
O tom, že aktualizácia nebola jednoduchá svedčí fakt, že až štvrtina zariadení zaznamenala za posledné obdobie väčšie či menšie zmeny vo vlastníckej štruktúre. Tie musela posúdiť odborná komisia zložená z renomovaných žurnalistov a ekonomických analytikov, ktorú najnovšie posilnil dlhoročný šéfredaktor časopisu Trend a dnes editor Denníka E Oliver Brunovský, ktorý v nej vystriedal Konštantína Čikovského.
Šlo o hodiny diskusií o histórii, reputácii a dôveryhodnosti podnikateľov. Názory odborníkov, ktorých úlohou je odpovedať na otázku, či by odporúčali návštevu daného zariadenia, sú pritom kľúčovou časťou nášho hodnotenia. Okrem toho v ňom zohľadňujeme aj transparentnosť zariadení, napĺňanie zákonných povinností, dlhy voči štátu už aj za dlhšie postpandemické obdobie, ktorá tak už viac zohľadňuje reálne hospodárenie zariadení.
Zlepšenia
Teší nás, že v turistickom sektore stále dominujú podnikatelia s dobrou reputáciou. Až tri štvrtiny z tisícky zariadení získali dve najlepšie známky na našej šesťbodovej škále, kde ich hodnotíme od výborných až po problémové. V prípade slovenského turizmu ide väčšinou o domácich podnikateľov. Zahraničných vlastníkov má na našej mape len 78 zariadení, teda necelých 8 percent.
Veríme, že aj s našim pričinením transparentnosť zariadení v cestovnom ruchu rastie. Kým v roku 2021 pri spustení projektu nezverejňovala na webe prevádzkovateľa takmer tretina z vtedy viac ako šesťsto hotelov, v roku 2022 to bola štvrtina. Dnes túto informáciu neponúka verejnosti už len približne pätina zariadení.
Pozitívny trend evidujeme v prípade zariadení, pri ktorých nie je možné dohľadať končeného vlastníka, prípadne, ktorých štruktúra je odkrytá iba čiastočne. Zatiaľ čo v minulom hodnotení táto informácia chýbala pri deviatich percentách zariadení, podľa poslednej aktualizácie sú to už len štyri percentá (41 z 1033). Rovnako štyri percentá zariadení však majú vlastníctvo nasmerované do menej prehľadných daňových destinácií ako Cyprus či Malta.
Slabiny odvetvia
Najtransparentnejšími odvetviami sú podľa nášho hodnotenia slovenské kúpele a aquaparky, ktoré sú v priemere ohodnotené najlepšou známkou „Výborné”. Najhoršiu priemernú známku – „Dobré” majú golfové rezorty. Tie zaostávajú z hľadiska zverejňovaných informácií o konečných vlastníkoch – až polovica vlastnícke pozadie tají (14 z celkovo 28).
Naše hodnotenie odhaľuje aj ďalšie slabšie stránky tohto biznisu. Až 840 zariadení malo v poslednom období dlhy a nedoplatky voči štátu, ktoré sme pri bodovaní zohľadnili podľa dĺžky trvania týchto záväzkov a ich výšky. Tiež platí, že návštevu každého desiateho rezortu (116 z celkovo 1033 zariadení) odborná komisia vôbec neodporúča , neodporúča, alebo len s veľkými výhradami, nakoľko má vlastníkov s problémovou reputáciou.
Turistický priemysel láka aj bohatých podnikateľov v médiách označovaných ako oligarchovia. Možno v ňom nájsť finančníkov zo skupiny J&T, Ivana Kmotríka, Mária Hofmanna, Antona Siekela, Františka Hodorovského. Do sektora investujú mečiarovskí privatizéri – Karol Konárik, Ján Smerek, Milan Fiľo, Slavomír Hatina, Vladimír Soták, či Peter Čičmanec. Svoj hotel majú aj deti expremiéra Vladimíra Mečiara.
Nájdu sa tu však aj kontroverzné osoby čeliace trestnému stíhaniu, podozreniam z tunelovania, prania špinavých peňazí a korupcie, či prelievania ziskov do daňových rajov. Medzi vlastníkmi sú napríklad z korupcie obvinení Miroslav Výboh, či odsúdení Zoroslav Kollár a Marián Kočner.
Nové na mape
V rámci poslednej aktualizácie z mapy vypadlo päť percent zariadení (prestali medzičasom fungovať). Naopak 145 zariadení, najčastejšie nových hotelov, na nej pribudlo. Nový luxusný hotel otvoril v Žiline spolu s rodinou jeden z najúspešnejších slovenských športovcov, cyklista Peter Sagan.
Do oblasti turizmu investujú aj ďalšie známe osobnosti zo slovenského športu. Okrem futbalistu Mareka Hamšíka, ktorý vlastní športovo-zábavný Bounce park 17 v Banskej Bystrici, alebo napríklad hokejistu Mariána Hossu, ktorý je za golfovým rezortom v Trenčíne, teraz na mapu pribudlo aj meno hokejistu Tomáša Kopeckého, ktorý je jedným z vlastníkov hotela Dubno Eat and Sleep v Novej Dubnici.
Jednou z kategórií na mape sú aj zábavné atrakcie, ktoré sme počas aktualizácie rozšírili o čoraz populárnejšie koncepty únikových a akčných hier. Jedným z príkladov je Hero Factory a Doom Room na Vajnorskej ulici v Bratislave. Obe z nich sídlia v komplexe patriaceho bývalému českému premiérovi Andrejovi Babišovi. Vlastnícke pozadie areálu bývalej Dimitrovky tak malo vplyv aj na hodnotenie komisie. Obe zariadenia odporúča, avšak vzhľadom na Babišove podnikanie, s malými výhradami.
Z nových zariadení na mape komisia neodporúča dva hotely. Prvým z nich je Rosso Aparthotel v Michalovciach patriaci Ljiljane Ecimovic spájanej s talianskym agropodnikateľom a bývalým svokrom Antonina Vadalu, Diegom Rodom. Druhým je Hotel Slovakia v Trenčianskych Tepliciach, ktorý po rekonštrukcii otvorili tamojšie kúpele vlastnené rodinou s kauzami spájaného podnikateľa Zoroslava Kollára.
Na druhej strane na mape už nefiguruje zle hodnotený Hotel Gerlach s napojením na slovenské podsvetie a mafiánskeho bossa Milana Reichela. Ten svoje brány zatvoril začiatkom roku 2023. Hodnotenie sa zlepšilo v prípade bratislavského hotela Albrecht známeho z úplatkárskych káuz, ktorý prešiel z finančnej skupiny Slávia Capital do rúk finančníkov zo skupiny Across. K zmene vlastníctva tiež došlo v prípade Hotela Zátoka, ktorého vlastníčkou bola dlhodobo dcéra Vladimíra Lexu, Tatiana Mäsiarová. Aj tu má k novému vlastníkovi komisia len malé výhrady.
Kontroverzie za kongresmi
V osobitnej záložke sa nám podarilo zhromaždiť celkovo 364 väčších zariadení, ktoré disponujú kongresovými a konferenčnými kapacitami pre minimálne 50 ľudí. Najčastejšie ide o hotely, na mape však máme napríklad aj bratislavské Kongresové centrum INCHEBA EXPO ARENA spájané s podnikateľom Alexandrom Rozinom a jeho rodinou. Odborná komisia mu mierne znížila hodnotenie, keď zohľadnila dnes už veľký časový odstup od káuz, ktoré mal podnikateľ s ruským pôvodom v minulosti.
Medzi zariadeniami s najnižším hodnotením sú aj tri kongresové hotely vlastnené rodinou Zoroslava Kollára. Na mapu máme najnovšie aj najvýznamnejšie eventové priestory. Jedným z nich je coworkingové zariadenia Base patriace investičnej skupine Penta, ktorého návštevu hodnotiaca komisia s ohľadom na reputáciu vlastníka neodporúča.
Organizovanie kongresov a konferencií patrí medzi častú agendu nie len súkromných firiem, ale aj verejných inštitúcií. Portál KtoVlastni tak k všeobecným kritériám akým je cena, či vhodnosť priestorov pridáva aj etický aspekt, na ktorý by štátni a samosprávni politici a úradníci mali taktiež prihliadať. Týka sa to, samozrejme, aj organizovania iných podujatí. Aká je v tomto ohľade situácia v posledných rokoch, sme nedávno zhrnuli v článku „Štátni úradníci sa vzdelávajú aj v hoteloch spájaných s Kočnerom, Lexom či Zoroslavom Kollárom“.
Väčšia polovica v zisku
Za pomoci databázy finančných ukazovateľov firiem FinStat sme sa pozreli aj na ekonomickú situáciu prevádzkovateľov zariadení v cestovnom ruchu. Vyše tisícku zariadení na našom portáli aktuálne prevádzkuje 907 subjektov, pričom pri 754 ide o obchodné spoločnosti so zverejnenými účtovnými závierkami za posledný uzavretý rok 2022.
V prvom postpandemickom roku skončilo v zisku 417 z nich a teda 55 percent. Medzi najziskovejšími prevádzkovateľmi sú aj firmy, ktorých obchodná činnosť je podstatne rozmanitejšia, ako napríklad štátny podnik Lesy Slovenskej republiky alebo Transpetrol. Ešte pred týmito gigantami však v roku 2022 skončila spoločnosť KIMEX Group s.r.o. prevádzkujúca dva rezorty na Orave so ziskom 21 miliónov eur. V tomto prípade ide skôr o výkyv, keďže v predošlých rokoch dosahovali podstatne slabší hospodársky výsledok.
Do prvej päťky sa dostali aj spoločnosti Carlton Property s.r.o. (7,5 milióna eur) prevádzkujúca Radisson Blu Carlton Hotel v bratislavskom Starom Meste a Tatry mountain resorts, a.s. (3,3 milióna eur) s turistickým impériom vo Vysokých a Nízkych Tatrách.
Kľúčové verejné registre
Portál Ktovlastni.sk využíva na získanie informácií o konečných užívateľov viaceré verejné registre. Spolu s obchodným a živnostenským registrom je to aj Register právnických osôb, ktorý slúži ako hlavný zdroj približne v pätine prípadoch. V podobnej miere bol využitý aj Registri partnerov verejného sektora.
Napriek tomu, že verejné registre patria k najdôležitejším nástrojom verejnej kontroly, ich využívanie môže byť v budúcnosti ohrozené, čo môže mať dosah aj na portál KtoVlastní.sk. Predstavitelia aktúlnej vládnej garnitúry avizujú ich môžné limitovanie v prospech väčšej ochrany osobných údajov. Zmeny by sa mohli dotknúť práve spomínaného registra právnických osôb či katastra nehnuteľností.
Kristína Márová, Ľuboš Kostelanský
Aktualizácia a rozšírenie portálu mohlo vzniknúť vďaka podpore Nadácie Pontis a Fondu pre bilaterálne vzťahy v rámci programu „Dobrá správa vecí verejných, zodpovedné inštitúcie, transparentnosť / Cezhraničná spolupráca“ spolufinancovanej z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu na roky 2014 – 2021.