Menu Zavrieť

Pozrite si, kto dostáva koľko peňazí v koronapomoci od štátu2 min čítania

Hoci už takmer desať rokov platí pravidlo, že štát míňa peniaze len pod podmienkou zverejnenia zmlúv s konkrétnym partnerom, plnením aj sumou, pri koronakríze je to inak. Ústredia práce, ktoré pomoc podnikateľom vyplácajú, totiž s nimi uzatvárajú jednotné formy zmlúv s nominálnou sumou 0 eur. Pri našej kontrole nám to zdôvodnili veľkým objemom zmlúv a meniacimi sa sumami mesiac čo mesiac, čo by im aj podnikateľom vraj prinieslo veľkú administratívu. Firmám totiž vyplácajú peniaze podľa ich výkazov o dopade krízy na tržby či zamestnancov.

Ok, dá sa to akceptovať, ale potom by malo ústredie aspoň PRAVIDELNE – povedzme mesačne – ZVEREJŇOVAŤ PRESNÉ SUMY POMOCI, inak sa definitíve obchádza zmysel zverejňovania zmlúv.

Podľa infozákona si teda pravidelne pýtame súhrn vyplatenej pomoci a zverejňujeme ju pre Vás všetkých. Do tabuľky postupne pridávame údaje aj z ďalších schém štátnej pomoci.

Príspevok/dotácia Udržanie
zamestnanosti
Dotácie na nájomné Podpora subjektov v cestovnom ruchu  Podpora v oblasti kultúry
Rezort ÚPSVaR Ministerstvo hospodárstva Ministerstvo dopravy Ministerstvo kultúry
Kumulatívne od marca 2020 Prvá pomoc (III/2020-IV/2021) Prenajímatelia a nájomcovia k 3.5.2021 Príjemcovia pomoci v cestovnom ruchu k 28.5.2021 Príjemcovia pomoci v oblasti kultúry k 15.1.2021

 

Tieto dáta si budeme pýtať a zverejňovať každý mesiac dovtedy, kým to aktívne nezačne robiť štát.

Ak oficiálne dáta podľa vás nesedia alebo tam vidíte niečo podozrivé, napíšte nám alebo kontaktujte príslušné rezorty.

Podporte zverejňovanie rozdeľovania našich spoločných daní štátom! Ďakujeme.