Menu Zavrieť

Transparency akadémia pomáha aktívnym občanom pri verejnej kontrole

Transparency Akadémia prináša aktívnym občanom množstvo praktických návodov, videí či odporúčaní, ako účinnejšie na verejnú kontrolu. Po vyše piatich rokoch a dosiahnutí technických limitov ju zo sekcie hlavného webu Transparency postupne rozširujeme na samostatný portál. 

Pôsobíte ako novinár, analytik, miestny politik, úradník či aktívny občan zaujímajúci sa o nakladanie s verejnými zdrojmi a zverenou mocou? V tom prípade sa vám pri činnosti môže zísť aj portál Transparency akadémia, na ktorom protikorupčná organizácia Transparency International Slovensko zhŕňa výstupy užitočné pre verejnú kontrolu.

Akadémia pôvodne vznikla na hlavnej webstránke Transparency v lete 2019, za ten čas ju využili tisíce ľudí. Len náš manuál k infozákonu navštívilo za posledné dva roky takmer 3400 užívateľov.  Aby sme akadémiu mohli ďalej rozvíjať, presúvame ju  teraz na samostatný portál akademia.transparency.sk.

Aktuálne na ňom nájdete vyše stovky manuálov, publikácií, vzorových formulárov, príbehov či videí, ktoré môžu byť užitočné pre aktívnych občanov angažujúcich sa pri kontrole štátnych inštitúcií, samosprávy, v zdravotníctve či v školstve. Postupne tvoríme aj sekcie venované témam ochrany oznamovateľov a etiky, ako aj kritického myslenia a mediálnej gramotnosti. Pracujeme aj na ďalších technických vylepšeniach, ako je vyhľadávanie naprieč dokumentami.

Novinkou je Knižnica otvorených dát, v ktorej sme v spolupráci s našim dobrovoľníkom Radoslavom Marekom začali budovať zoznam registrov a databáz z otvorených zdrojov. Knižnica ich obsahuje aktuálne už takmer dvesto, ich prehľadné zostavenie môžu oceniť tak aktívni občania pri verejnej kontrole, ako aj investigatívni novinári. My zas, naopak, dúfame, že práve oni nám knižnicu pomôžu ďalej tvoriť a aj vďaka ich podnetom budeme môcť pre verejnú kontrolu užitočné zdroje postupne dopĺňať.

Dôležitou súčasťou akadémie sú aj praktické manuály alebo vzorové dokumenty pre situácie ako sú podávanie infožiadostí, podnetov na porušenia zákonov, pripomienkovanie legislatívy, organizovanie petícií a referend či sťažností na súdne prieťahy a podávanie ústavných sťažností.

Doplnili sme aj aktuálnu minianalýzu pre štatutárov a členov občianskych združení, na čo by sa mali v najbližších mesiacoch pripraviť, ak prezident či Ústavný súd nestopnú kontroverzný zákon o mimovládkach, ktorý im prináša nové administratívne povinnosti.

Transparency International Slovensko sa odhaľovaniu korupcie, neférových praktík a plytvania vo verejnej správe venuje už od roku 1998. Za ten čas sme upozornili na stovky káuz a prešľapov, presadzovali desiatky protikorupčných nástrojov, vydali množstvo publikácií a vyškolili tisíce aktívnych občanov, úradníkov či iných profesionálov.

Nie je však v silách organizácie s desiatkou ľudí venovať sa všetkým zlyhaniam a podozreniam, na ktoré pri našej práci narazíme, a preto sa našu misiu „Slovensko bez korupcie“ snažíme presadzovať aj zapájaním čo najviac aktívnych ľudí z celej krajiny. Od roku 2004 pre nich organizujeme aj pravidelné Transparency víkendy, na ktorých ich špičkoví experti školia, ako lepšie rozumieť zákonom, ako kontrolovať verejné obstarávania, využívať otvorené dáta a postupy investigatívnej žurnalistiky, efektívne spolupracovať s kontrolnými a vyšetrovacími orgánmi či ako organizovať občianske kampane.

A hoci školeniami a diskusiami prešli už tisíce, stále ide iba o kvapku v mori. Práve preto sme sa pred vyše piatimi rokmi rozhodli vytvoriť aj Transparency akadémiu, na ktorej sme postupne začali zhromažďovať aj výstupy z týchto akcií, ktoré môžu pomôcť pri verejnej kontrole aj ďalším.

Projekt dnes posúvame na novú úroveň a budeme radi, ak na portál nazriete a necháte nám spätnú väzbu, aké informácie by ste pri verejnej kontrole ocenili. „Veríme, že aj týmto úsilím  Transparency prispeje k väčšiemu a jednoduchšiemu zapájaniu ľudí do veci verejných, ktoré je kyslíkom každého vyspelého demokratického zriadenia,” hovorí riaditeľ Transparency Michal Piško.

Pre viac informácií kontaktujte tis@transparency.sk, +421 905 613 779

 

Transparency akadémiu sme mohli rozvíjať aj vďaka projektu Spájanie rozdielov: Zdieľanie skúseností s cieľom zlepšiť hospodárenie a znížiť korupciu na úrovni samosprávy s podporou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR ako národného kontaktného bodu Fondu pre bilaterálne vzťahy spolufinancovaného z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu 2014-2021.