Práve schválené programové vyhlásenie vlády cituje aj náš index vnímania korupcie:
„Merateľným výsledkom deklarovaných protikorupčných opatrení je dosiahnuť v rebríčku vnímania korupcie Transparency International zlepšenie o 20 miest oproti aktuálnemu umiestneniu.“
Tento najcitovanejší svetový index vychádza každý január a hodnotí ten predchádzajúci rok. Aktuálne sme na 59.priečke, čiže dnešný záväzok vlády by znamenal posun na 39.miesto o štyri roky. To je dnešná úroveň Južnej Kórey, mierne pred Poľskom, tesne za Slovinskom. Ak by sa to splnilo, bolo by to jasne najlepšie umiestnenie Slovenska od začiatku rebríčka v polovici 90.rokov. Pri podobných pozíciách krajín ako dnes by sme sa dostali na čelo krajín V4.
Je to reálne? Určite áno, hoci cieľ je ambiciózny – no určite pre Slovensko v dnešnej korupčnej mizérii primeraný. Za minulé volebné obdobie sme sa zosunuli dole o päť miest…
Boj proti korupcii je zjavná priorita vlády – týkajú sa ho hneď prvé tri kapitoly programového vyhlásenia. Boj proti korupcii a zvyšovanie transparentnosti je spomínané vo vyhlásení celkom 129 krát – najviac zo všetkých doterajších programových sľubov vlád v histórii (hoci vyhlásenie je zároveň aj historicky najdlhšie).
Teší nás, že mnohé z našich dlhodobých odporúčaní si vláda osvojila. Právo verejnosti na informácie sa má rozšíriť pri kontrole štátnych firiem, výberových konaní na štátne funkcie ako aj pri samosprávach (výberové vypočutia samosprávnych nominatov ako riaditeľov škôl či divadiel, napríklad). Lepšia implementácia má pomôcť kompletnosti informácií o verejných zmluvách. Toto celé je o posilnení verejnej kontroly, viere v prácu občanov, médií, mimovládok, aktívnych občanov, časti opozície. Tieto skupiny boli aj doteraz najsilnejšou protikorupčnou skupinou vôbec.
Dôležitým je aj sľub posilniť vlastné protikorupčné zložky štátu. Kontrolné orgány (NKÚ, ÚVO) by mali dostať viac právomocí a tiež sprofesionalizovať by sa mal výber a etický dozor štátnych zamestnancov celkovo.
Konečne by aj prokuratúra musela zverejňovať svoje výkonostné štatistiky (čo nám súčasná dlhodobo odopierala) a výber nových prokurátorov, vrátane špičiek by sa mal dostať na vyššiu úroveň, tak ako pri sudcoch.
Veľmi vítame aj dôraz na efektívnosť vo všetkých oblastiach (hodnota za peniaze) a minimalizovanie byrokracie. Húština predpisov a nezmyselných projektov idú ruka v ruke s korupciou, preto bojovať s jedným bez druhého naozaj nejde. Bojovať s korupciou len s dôrazom na jej vyšetrovanie a súdenie bude vždy neúčinná stratégia.
Naopak nemáme veľké oči pri ohlasovanej lepšej kontrole majetkových priznaní verejných funkcionárov, zhabaní majetku korupčníkov, zavedení hmotnej zodpovednosti (ktorá tu už je v istej forme) či regulácie lobingu. To sú všetko tradičné protikorupčné opatrenia, pomôžu ale reálne znejú – najmä politicky – oveľa lepšie ako v skutočnosti fungujú, ako to ukazujú aj svetové skúsenosti. Určite by to nemali byť kľúčové priority.
Okrem „analýzy volebného systému“ sme na naše sklamanie nič v programe nenašli o oprave pravidiel financovania volieb, ktoré aj posledné voľby ukázali ako nedostatočné, pritom je to o legitimite našej demokracie.
Celkovo program vlády hodnotíme veľmi dobre, a radi našimi skúsenosťami v nastavení protikorupčných opatrení pomôžeme.
Prvým čiastkovým hodnotením bude teda náš index korupcie v januári 2021. Držíme palce!