Menu Zavrieť

Ficove vládne milióny v prvom kole nezabrali

Na 2 až 2,5 milióna eur odhadol náklady na volebné kampane Roberta Fica a Andreja Kisku pred prvým kolom volebný stratég (a manažér Kňažkovej kampane) Martin Lengyel. Lenže Robert Fico má z pozície premiéra možnosť robiť si kampaň aj za štátne.  Takzvaná rezerva predsedu vlády sa tradične pohybovala na úrovni 1-1,5 milióna ročne. Fico ju minulý rok ale nafúkol na rekordných 7 miliónov. A zhodou okolností bola drvivá väčšina dotácií podpísaná minulý december – teda v mesiaci, keď premiér ohlásil svoju kandidatúru na prezidenta.

Zdroj: Transparency International Slovensko z dát na vlada.gov.sk

Úrad vlády rozdal od volieb 2012 dotácie z rezervy do dvesto obcí – čo je sedem percent všetkých obcí na Slovensku. Väčšina šla na digitalizáciu zastaraných kinosál, opravy pamiatok a kostolov, na rekonštrukcie obecných úradov a na vybavenie pre obecné športové kluby. Ide teda o verejné priestory, kde sa voliči často pohybujú.

Prijímajúce obce sú zmluvne povinné opakovať, odkiaľ tie peniaze dostali:

Prijímateľ dotácie je povinný vo všetkých tlačených a elektronických materiáloch, ako aj pri všetkých mediálnych vystúpeniach a prezentáciách súvisiacich s poskytnutím dotácie uvádzať, že predmet zmluvy sa realizoval vďaka finančnej podpore predsedu vlády SR.

Posilňuje sa tak pozitívny imidž politika, ktorý pritom rozdáva z cudzieho. A keď sa pridá poklonkujúci starosta, občan čelí nežiadanej reklame. Napríklad starosta Podbrezovej:

A to ide o starostu, čo bol zvolený ako nezávislý. Efekt reklamy môže byť ďaleko výraznejší , lebo ako v januári ukázali novinári SME, dotácie šli nadmieru do obcí, ktorým starostujú politici zo Smeru.

Ako na dotácie zareagovali voliči? V dvesto obciach, ktoré dotácie dostali, získal Fico v priemere 38 percent, kým vo zvyšku Slovenska len 34% (ide o aritmetický priemer, nie vážený, preto sú čísla vyššie ako volebný výsledok 28%, čo je váženým priemerom zohľadňujúcim slabšiu popularitu premiéra vo väčších mestách).

Lenže v týchto obciach bol populárny Smer aj pred dotáciami – v parlamentných voľbách 2012 v nich každý druhý volič dal hlas Ficovej strane. Preto sme dali dokopy dáta o hlasovaní vo voľbách pred a po prijatí dotácie. Porovnanie predminuloročného výsledku Smeru a Ficovho prvého kola v skutočnosti neukazuje, že by sa voliči nechali dotáciami kúpiť. Na celom Slovensku prišiel Fico oproti volebnému výsledku Smeru o 53% hlasov, kým v obciach s dotáciami o 54%, čo je štatisticky rovnaký výsledok. Podobný trend ukazuje aj porovnanie poklesu podielu hlasov pre Smer/Fica na všetkých odovzdaných hlasoch.

Samozrejme, ide len o hrubý úsudok, pretože voliť nebola úplne rovnaká skupina občanov (účasť o proti parlamentným voľbám klesla o štvrtinu) a na hlasovanie majú vplyv rôzne faktory. Navyše stále je možné, že sa efekt dotácií dostaví v druhom kole, ak voliči Smeru boli výrazne náchylnejší v prvom kole ostať doma, keďže ich favorit mal účasť v druhom kole takmer istú. Prípadne ak voliči Smeru vedome nechcú pustiť Fica z premiérskeho kresla, efekt dotácií by mohol ostať úplne skrytý. Tak či tak, rozdávanie štátnych dotácií pre politické účely je zavrhnutiahodné a politici by mali rezervu predsedu vlády konečne zrušiť.

Futbalová dotácia v Kechneci

Jedna z dvoch obcí, kde Fico dostal po udelených dotáciách dokonca viac hlasov ako Smer vo voľbách 2012, bol východoslovenský Kechnec. Dedinka s 960 obyvateľmi bola kedysi výstavným príkladom reforiem SDKÚ. Starostu Jozefa Konkolyho za schopnosť vybudovať priemyselný park vo svojej predvolebnej knihe v roku 2006 spomínal aj vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda. Za jeho stranu bol starosta zvolený aj do župného parlamentu.

Po nástupe prvej Ficovej vlády sa však Konkoly zblížil so Smerom, za ktorý od roku 2009 sedí v zastupiteľstve košickej župy. V prezidentských voľbách Konkoly fandí Ficovi, ako pripomína premiérov volebný web Slovensko volí Fica.

V decembri dostala obec z rezervy premiéra 9 tisíc eur na nákup športovej výstroje pre miestnych futbalistov. Zrejme aj vďaka starostovi tak Fico dosiahol v obci lepší výsledok ako Smer dva roky predtým. Ani to však nestačilo. Víťazom prvého kola volieb v Kechneci sa s takmer tretinou všetkých hlasov stal Andrej Kiska.

Gabriel Šípoš

Ak sa Vám článok páčil a radi by ste sa zapojili do boja proti korupcii, podporte nás svojimi 2 % dane z príjmu.

Podporte náš článok aj na tlacitko.jpg.gif

WLB-baner-TI_Jurko_600x200.jpg