Menu Zavrieť

Kritika Európskej komisie smeruje aj k nezávislosti inštitúcií

Nová správa o právnom štáte od Európskej komisie nevyznieva pre Slovensko vôbec pozitívne. Komisia našej krajine okrem iného vyčíta najmä rýchle a kontroverzné zmeny v trestnej politike, vrátane zrušenia ÚŠP a zásahov do NAKA, ale tiež oslabenie nástrojov na boj s korupciou, zasahovanie do nezávislosti kreovania súdnej rady, neprimerané využívanie skráteného legislatívneho konania, či ohrozenú nezávislosť verejnoprávnych médií.

Jedným zo základných odkazov tohtoročnej správy tak je, že na Slovensku čoraz viac vyvstáva obava o nezávislosť inštitúcií. Ide najmä o možnosť rýchlej výmeny na riadiacich postoch bez riadneho výberového konania či účelové zmeny zákonov na dosiahnutie obdobných cieľov. Obavy zaznievajú aj o bezpečnosť novinárov.

Členovia vlády na kritiku reagovali aj slovami o „dvojakom kilometri“, resp. označili správu za „neobjektívnu a zavádzajúcu“. Treba skonštatovať, že niektoré zmeny, ktoré v súčasnosti sledujeme, skutočne majú svoj pôvod v predchádzajúcom volebnom období. Príkladom je zmena kreovania Súdnej rady, ktorá umožnila väčšiu svojvôľu pri obsadzovaní postov nevolených sudcami. Práve politici za Smer-SSD (ktorí dnes zmeny schvaľujú a realizujú) túto prax v roku 2021 kritizovali aj pred Ústavným súdom ako politizáciu justície. Rovnako zneužívanie skráteného legislatívneho konanie nie je v našich podmienkach novým javom a dvere na ešte ľahšie ovládnutie Policajného zboru boli otvorené ešte pred súčasným volebným obdobím.

Jedným dychom ale treba dodať, že situácia v oblasti právneho štátu sa v ostatnom období mení skutočne radikálne. Náhle a nesystémové zmeny v trestných kódexoch, snaha o pretransformovanie verejnoprávnych médií na štátne či neprimerané verbálne útoky na sudcov zo strany politikov sú na vzostupe. Na všetky tieto problémy dlhodobo poukazujeme aj v Transparency, nakoľko ide o zmeny politík, ktoré zhoršujú slovenský boj s korupciou, najmä na najvyšších postoch.

Ilustračný obrázok © TASR

Pri snahe o znevažovanie správy Európskej komisie zároveň platí, že práve Európsku úniu považuje až 82 % Slovákov za nástroj, ktorý výrazne upevňuje systém právneho štátu na Slovensku. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometer, ktorý bol zverejnený v týchto dňoch. Zber dát na vzorke vyše tisícky respondentov bol realizovaný v apríli a máji tohto roka.

Opäť sa tak potvrdzuje, že základným pilierom pre funkčnú demokraciu sú nezávislé inštitúcie. Súdy, verejnoprávne médiá, kontrolné mechanizmy, či orgány činné v trestnom konaní. Aj náš rebríček formálnej nezávislosti inštitúcií v tomto smere ukazuje, že v súčasnosti realizované zmeny budú mať do budúcnosti za výsledok menej odolné inštitúcie a ohrozenejší systém právneho štátu.

Už v súčasnom hodnotení sa to odrazilo na postavení Úradu inšpekčnej služby, Policajného zboru či Slovenskej informačnej služby. Pri týchto inštitúciách vidno oproti predchádzajúcim meraniam výrazné oslabenie formálnej nezávislosti.

Pridajte sa a sledujte s nami nezávislosť inštitúcií a právny štát aj Vy. Ďakujeme!