Kým v rezortoch vedených nominantmi strany Hlas musel odísť každý druhý riaditeľ, ministri za Smer ich vymenili tri štvrtiny a minister životného prostredia Tomáš Taraba až 90 percent.
Ministri štvrtej vlády Roberta Fica vymenili za prvý rok až 55 percent vedúcich postov v rezortných organizáciách, podnikoch a firmách. Vyplýva to zo zistení protikorupčnej organizácie Transparency International Slovensko. Čistky boli intenzívnejšie ako v prípade predošlej vlády Igora Matoviča, ktorá za prvý rok obmenila iba 42 percent top manažérov. Prieskum nadväzuje na hĺbkovú analýzu politických výmen v štátnych firmách za 24 rokov dozadu, ktorú Transparency zverejnila včera.
Koalícia preobsadila v prvom roku až 119 z celkovo 216 riaditeľov rezortných príspevkových a rozpočtových organizácií, šéfov najväčších štátnych podnikov a akcioviek. Matovičova vláda za porovnateľné obdobie vymenila 90 z celkovo 212 riaditeľov. Nejde o všetky výmeny, ďalšie desiatky riaditeľských postov sa menia na nižšej úrovni. Personálne rošády sa i v prípade tejto vládnej garnitúry neobmedzia na prvý rok a v menšej miere budú pokračovať.
Transparency dlhodobo upozorňuje na fakt, že vlády pristupujú po voľbách k vedúcim miestam ako k politickej koristi, čo vplýva na kvalitu riadenia štátu. Pre lavínu výmen, ktoré spustila súčasná vláda, je charakteristická netransparentnosť, keďže upustila od praxe otvorených výberových konaní, ktorú sa pokúšala sčasti zaviesť jej predchodkyňa.
Polovicu riaditeľských postov preobsadili ministri za stranu Hlas, pod ktorých rezorty spadá nominálne najviac organizácií a firiem – až 90 (vymenili 47 riaditeľských pozícií, 52%). V rezorte zdravotníctva Hlas vymenil väčšiu polku riaditeľov (28 z celkovo 48), pre porovnanie OĽaNO v Matovičovej vláde v tomto rezorte preobsadilo za prvý rok len 17 postov (z vtedy celkovo 47).
Nový minister zdravotníctva Kamil Šaško už stihol vymeniť aj troch nominantov svojej predchodkyne, Zuzany Dolinkovej. Napríklad Všeobecná zdravotná poisťovňa má už tretieho riaditeľa v tomto volebnom období. Najnovšie tiež poslal na čelo Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb Juraja Frajta z kauzy s predraženými CT prístrojmi.
Dolinková obvykle najprv vymenila riaditeľa a často až s odstupom boli organizované výberové konania, v ktorých vyhrávali predtým priamo dosadení ľudia. Aj Šaško avizuje výberové konania na miesta, ktoré priamo obsadil. Zo starších analýz Transparency vyplýva, že v 89 percentách výberových konaní v rezorte zdravotníctva aj v minulosti vyhral úradujúci riaditeľ. Za vlády Igora Matoviča či Eduarda Hegera však bol počet záujemcov vyšší. Napríklad 13 ich bolo na post šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne a 9 na riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií.
Najväčšiu manažérsku obmenu priniesla vládna strana Smer, ktorá odvolala tri štvrtiny top šéfov (42 z celkovo 56, 75%). Minister pôdohospodárstva Richard Takáč vymenil až 13 z 18 riaditeľov, nepreobsadené ostali menej významné posty šéfov Ústavu štátnej kontroly veterinárnych biopreparátov a liečiv, Inštitútu vzdelávania veterinárnych lekárov, Múzea v Svätom Antone a štátneho výstaviska Agrokomplex.
Bližší straník ako odborník
Pri SNS je vypuklý aj problém s odbornosťou nových manažérov. Minister životného prostredia Tomáš Taraba už stihol vymeniť 19 z celkovo 21 riaditeľov (až 90%) a nepreobsadené ostali jedine posty šéfov národných parkov Slovenský raj a Pieniny. Taraba pritom viaceré miesta zaplnil priamo funkcionármi strán SNS a Život. S Rudolfom Huliakom, predsedom strany Národná koalícia, ktorej predstaviteľa vymenoval, ale aj odvolal z čela Štátnej ochrany prírody, sa teraz sporí o nominantov.
Do čela Vodohospodárskej výstavby sa dostal Peter Molda, kandidujúci na 10. mieste kandidátky SNS ako samostatne hospodáriaci roľník. Moldu, ktorý je generálnym manažérom Tarabovej domovskej strany Život – NS,Taraba najprv dosadil za šéfa Slovenského vodohospodárskeho podniku, kde sa celkovo počas tejto vlády vystriedali už traja riaditelia, z nich dvaja straníci. V ôsmich organizáciách už Taraba musel opakovane meniť riaditeľa.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová tiež spustila personálne zmeny, no zrejme aj pre problém s hľadaním vlastných nominantov dosiaľ vymenila iba 9 z 32 riaditeľov (28%). To je podobný pomer, aký platil pre jej predchodkyňu Natáliu Milanovú (OĽaNO). No kým Milanová robila otvorené výberové konania, Šimkovičová nedáva odbornej verejnosti možnosť uchádzať sa o riaditeľské kreslá. Rozruch vyvolali výmeny na čele národných inštitúcií ako Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum a Slovenskej národnej galérie, na čele ktorej sa v rýchlom slede striedajú jej nominanti bez odborného zázemia.
Problematická je nízka transparentnosť výmen. Ministerstvá v súčasnosti nielenže neponúkajú na svojich weboch zápisnice z realizovaných výberových konaní, ale často ani žiadnu informáciu o nich. Ministerstvo životného prostredia, napríklad, Transparency zatiaľ nesprístupnilo zápisnice z neverejných výberových konaní, a to kvôli údajnej “vyťaženosti administratívnych kapacít.” Noví manažéri sú vo funkciách zväčša bez toho, aby boli na štátnych weboch aspoň ich životopisy.
Nominanti v štátnych firmách
V hĺbkovej analýze tiež Transparency preskúmala zmeny v stovkách pozícií generálnych riaditeľov, konateľov, členov predstavenstiev a dozorných rád, ktoré sa udiali v rámci 45 najväčších štátnych firiem zaradených do rebríčka transparentnosti. Súčasná vláda vymenila už vyše 60 percent z nich, čo je nad dlhodobým priemerom (55%). Tempom výmen sa vládna garnitúra dotiahla na prvú a druhú vládu Roberta Fica a mierne zaostáva už iba za kabinetom Ivety Radičovej (65% výmen). V prípade vlády Igora Matoviča skončil za prvý rok v top manažmente štátnych firiem každý druhý.
Kým priemerná životnosť najvyššieho šéfa v stovke vybraných súkromných firiem dosahuje za celé obdobie ich existencie 5,4 roka, pri 45 najväčších štátnych firmách je to v priemere iba 2,1 roka. Dosiaľ najdlhšie slúžiaceho štatutára, šéfa Národného žrebčína Topoľčianky Michala Horného odvolal pred niekoľkými týždňami po necelých 24 rokoch vo funkcii za vypätých okolností minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Extrémom na druhej strane sú Letové a prevádzkové služby, kde sa od vlaňajších volieb vystriedali už piati riaditelia. Viac v blogu Čistky v štátnych firmách spustil aj Fico IV., väčšinu top manažérov už vymenili.
Pre viac informácií kontaktujte: Ľuboš Kostelansky, lubos.kostelansky@transparency.sk, Michal Piško, pisko@transparency.sk, Martina Hilbertová, martina.hilbertová@transparency.sk