Menu Zavrieť

Občiansky sektor v otvorenom liste upozorňuje na ohrozenie RTVS

Občiansky sektor sa pre návrh novej legislatívy k RTVS obracia na európske inštitúcie. Komisiu aj parlament upozorňuje na ohrozenie slobody tlače a rozpor s pravidlami EÚ. Podpísať ho môže aj verejnosť. 

Organizácie otvoreným listom reagujú na návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorú predložila Ministerka kultúry Martina Šimkovičová do skráteného medzirezortného pripomienkového konania. Nadácia Zastavme korupciu, INEKO, VIA IURIS, Transparency International Slovensko, Investigatívne centrum Jána Kuciaka a MEMO 98 varujú, že takáto zmena zákona povedie k ovládnutiu verejnoprávneho média vládnou mocou.

„Sme presvedčení, že sloboda tlače je jeden zo základných pilierov právneho štátu a hodnôt, na ktorých stojí Európska únia. Slobodné a od štátnej moci nezávislé verejnoprávne médiá sú nevyhnutným predpokladom funkčnej demokracie, v ktorej majú občania ako pôvodcovia moci prístup k objektívnym informáciám o činnosti politikov,” uvádza Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu.

Navrhovaný zákon podľa mimovládok slobodu tlače ohrozuje. Kriticky vnímajú najmä možnosť odvolať vedenie riaditeľa bez udania dôvodu, zmeny vo voľbe a zložení Rady RTVS a vznik Programovej rady, cez ktorú bude mať politická moc možnosť zasahovať do spravodajstva.

Organizácie upozorňujú na nesúlad s európskym právom. „Navrhovaná novela je v príkrom rozpore s návrhom Európskeho aktu o slobode médií, Chartou základných práv EÚ, aj odporúčaniami Európskej komisie zo Správy o právnom štáte z roku 2023,” vysvetľuje Katarína Batková z VIA IURIS.

Transparency International Slovensko upozorňuje, že Slobodné, zodpovedné a kvalitné verejnoprávne médiá sú ešte dôležitejšie v časoch rozmachu dezinformácií a rizikových technológií. „Predložený zákon vytvára ďalší priestor pre oslabovanie odolnosti spoločnosti, pričom k prijímaniu takýchto závažných zmien dochádza opätovne zrýchlene, bez predchádzajúcej verejnej diskusie, ako aj analýzy finančných a iných dopadov,“ upozorňuje riaditeľ Transparency International Slovensko Michal Piško.

Tento návrh zákona ide v skutočnosti podľa riaditeľa INEKO Dušana Zachara proti verejnému záujmu, je to pokus o únos verejnoprávnych médií. „Jeho skutočným cieľom je obmedzenie slobody zatiaľ jednej časti médiálneho spektra a jej následné politické ovládnutie. Pritom práve slobodné médiá sú strážcami a garantami každej demokratickej spoločnosti. Takýmito krokmi vládnej moci postupne prichádzame o ďalšie čiastočky demokracie. Uvedomelí občania by sa preto mali postaviť proti tomu a zabrániť efektu postupne sa variacej žaby, ergo demokracie,“ uzavrel Zachar.

Otvorený list európskym inštitúciám v nasledovnom znení môžete podporiť na portáli www.mojapeticia.sk.

 

Vážená Európska Komisia,
Vážení poslanci a poslankyne Európskeho parlamentu,

Ako zástupcovia občianskej spoločnosti na Slovensku si dovoľujeme upriamiť Vašu pozornosť na Zákon o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania.

Sme presvedčení, že sloboda tlače je jeden zo základných pilierov právneho štátu a hodnôt, na ktorých stojí Európska únia. Slobodné a od štátnej moci nezávislé verejnoprávne médiá sú nevyhnutným predpokladom funkčnej demokracie, v ktorej majú občania ako pôvodcovia moci prístup k nemanipulovaným informáciám o činnosti politikov.

Dovoľujeme si Vás upozorniť, že navrhované znenie zákona zásadným spôsobom ohrozuje vyššie pomenované ideály. Ako problematické vnímame najmä nasledujúce kroky:

  • Možnosť odvolania generálneho riaditeľa bez udania dôvodu
  • Zmena zloženia Rady RTVS a spôsobu jej voľby,
  • Zmena voľby generálneho riaditeľa,
  • Vznik nového orgánu – Programovej rady, ktorá bude môcť zasahovať do spravodajstva

Takúto zmenu zákona považujeme za nástroj na politické ovládnutie verejnoprávnej televízie a rozhlasu vládnou mocou.
Zároveň máme za to, že je v príkrom rozpore

  • so zárukami nezávislého fungovania poskytovateľov verejnoprávnych médií podľa čl. 5 návrhu Európskeho aktu o slobode médií (European Media Freedom Act) , ktorý nedávno schválil Európsky parlament
  • so slobodou prejavu chránenou čl. 11 Charty základných práv EÚ,
  • s odporúčaniami Európskej komisie v Správe o právnom štáte na Slovensku z roku 2023, ktorá obsahovala odporúčanie posilniť redakčnú nezávislosť RTVS

Vyzývame Vás, aby ste naďalej pozorne sledovali vývoj na Slovensku v oblasti právneho štátu a slobody médií, verejne vyjadrili kritický postoj k uvedenému návrhu zákona a zvážili potenciálne kroky nevyhnutné na ochranu právneho štátu na Slovensku.

Zuzana Petková, Nadácia Zastavme korupciu
Katarína Batková, VIA IURIS
Michal Piško, Transparency International Slovensko
Lukáš Diko, ICJK
Dušan Zachar, INEKO
Rasťo Kužel, MEMO 98

Ilustračný obrázok – TASR
Tlačová správa: