Menu Zavrieť

Prieskum: Štvrtina sa stretla s predbiehaním sa pri očkovaní

Aspoň s jedným prípadom nepoctivého predbiehania sa pri očkovaní sa vo svojom okolí stretla takmer štvrtina obyvateľov Slovenska (23,6%). Vyplýva to reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus pre Transparency z polovice mája.

Predbiehanie bolo vo verejnosti široko diskutované najmä po medializácii prípadu tenistky Dominiky Cibuľkovej, ale aj ďalších politikov a celebrít. Tí sa neraz, na rozdiel napríklad od nemeckej kancelárky Angely Merkelovej či rakúskeho prezidenta Alexandra Van der Bellena, zaštiťovali bohumilými motiváciami presvedčiť váhajúcich. Pri niekoľkých desiatkach najvplyvnejších ľudí ich nasadeniu do kampaní možno rozumieť. Nás ale zaujímalo, ako zraniteľný bol systém voči podvádzaniu aj ako celok.

Prieskum ukázal, že výrazne. Ak si štvrtinu svedkov podvádzania rozmeníme na drobné, s jedným takýmto prípadom sa stretol každý deviaty respondent (11,4%), každý štrnásty (7,2%) zaregistroval dvoch až piatich takýchto ľudí a každý dvadsiaty (5%) dokonca viac ako piatich. Naopak, dve tretiny o taktom prípade vo svojom okolí nepočuli a 10% respondentov na otázku odpovedať nevedelo.

Z hľadiska regiónov ľudia najčastejšie registrovali predbiehanie v Bratislavskom kraji, kde bol aj najväčší rozdiel medzi dopytom a ponukou, ale aj v Prešovskom kraji (zhodne po 30,5%).

> Komplet údaje z prieskumu

Tieto čísla neodhaľujú len zlyhania štátu pri nastavovaní spravodlivého a dôveryhodného systému, na vytvorenie ktorého sme ministerstvo zdravotníctva vyzývali aj my už v decembri. Zároveň poukazujú aj na ochotu významnej časti spoločnosti porušovať pravidlá aj na úkor ohrozenejších skupín či ľudí v prvej línii.

Dnes je už našťastie situácia iná – očkujeme pomerne rýchlo a aj ľudia v čakárni vedia, že sa čoskoro dostanú na rad. Predbiehať sa už nedáva veľký zmysel. Štát, spoločnosť, aj my jednotlivci by sme si však z tejto skúsenosti mali skúsiť vziať poučenie. Počas vypätých situácií, ako je aj pandémia, ešte väčšmi platí, že korupcia, klientelizmus a ohýbanie pravidiel môžu zabíjať nielen dôveru v štát a jeho autority, ale aj doslova.

Prieskum Agentúry FOCUS pre TIS sa uskutočnil v dňoch 11.-19.5. na reprezentatívnej vzorke 1008 respondentov. #KorupciaJePandemia