Balík peňazí z rezervy premiéra, ktorá má podľa zákona slúžiť na nevyhnutné alebo nepredvídateľné výdavky, presiahol po dvoch rokoch opäť dva milióny eur. Premiér Robert Fico vlani rozdelil medzi 205 subjektov 2,26 milióna.
Dvojmiliónovú hranicu naposledy rezerva prekročila podľa údajov v Centrálnom registri zmlúv v roku 2021, kedy cez ňu vtedajší premiér Eduard Heger poskytol viacero státisícových príspevkov aj obciam postihnutých povodňami.
Po dlhodobých skúsenostiach s rezervou neprekvapuje, že najväčšia časť podpory smerovala do obcí (až 84% z celkovej sumy), pričom sa darilo najmä starostom za Smer a vládnu koalíciu. Takýto prístup je príznačný najmä pre kabinety Roberta Fica. Zvýhodňovanie blízkych obcí či iných subjektov však kritizujeme v Transparency už od čias Mikuláša Dzurindu. Opakovane sme preto vyzývali aj na jej zrušenie a presunutie do transparentnejších dotačných schém.
Fico od predčasných volieb na jeseň 2023 rozdal z rezervy už cez 2,5 milióna pre 233 žiadateľov. Spomedzi dovedna 182 podporených obcí uspelo až 109 so starostom za koalíciu. To je 60%, hoci ich podiel v miestnych voľbách dosiahol necelých 31%. Obce s opozičnými starostami uspeli štyri a získali dovedna 16-tisíc eur. Nezávislých bolo 62 a teda 34%, čo je však stále citeľne menej, ako je ich zastúpenie (vo voľbách uspeli až v 46% obcí).
Najväčší podiel dotácií v celkovej hodnote 1,17 milióna eur smeroval na opravy budov ako sú školy, kultúrne domy či obecné úrady a do okolitej infraštruktúry. Samostatnú kategóriu rezervy, ku ktorej Úrad vlády zverejnil aj výzvu, tvorila výstavba vyhliadkových veží. Príspevok na atrakcie dovedna za 785-tisíc získalo desať obcí. Hoci má rezerva slúžiť najmä na riešenie nepredvídateľných výdavkov, odstraňovanie havarijného stavu či živelných následkov je uvedené iba pri 6 z 233 dotácií za dovedna 54-tisíc eur.
Medzi podporenými projektami je napríklad aj nákup tanečných kostýmov a krojov, kosačiek a mulčovacieho zariadenia, športového koňa pre detský jazdecký klub, vybavenia na odstraňovanie sršňa ázijského, oprava organu, zabezpečenie vykurovania kostolných lavíc, ale aj obnova chodníkov v okolí kostola v Hrušovanoch, kde premiér trávil detstvo.
Fico okrem zvýhodňovania blízkych starostov nadviazal aj na ďalšiu svoju tradíciu a informácie o podporených projektoch Úrad vlády na svojom webe opäť nezverejňuje. Nájsť sa na ňom dajú aspoň zoznamy do mája 2023, ktoré po kritike spätne zverejnil ešte Heger. Aktuálne je tak možné informácie o podporených subjektoch získať iba vyhľadaním, otváraním a vypisovaním údajov zo stoviek kontraktov v Centrálnom registri zmlúv. Presne to sme v Transparency urobili a zoznam podporených subjektov od volieb 2023 do konca roka 2024 sprístupňujeme namiesto Úradu vlády aspoň my na našom webe.
Michal Piško, Dominika Iršová