Menu Zavrieť

RUŠENIE ŠPECIÁLNEJ PROKURATÚRY PRICHÁDZA V ČASE, KEĎ MÁ REÁLNE VÝSLEDKY, SPUSTILI SME PETÍCIU

Zámer zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry prichádza v čase, kedy sa reálne „rozhýbalo“ postihovanie veľkej korupcie. Vyplýva to z analýzy korupčných rozsudkov z obdobia rokov 2020 až 2022, ktorú vypracovala Transparency International Slovensko. Aj preto sme spolu s ďalšími mimovládnymi organizáciami ako sú Nadácia Zastavme korupciu, VIA IURIS a INEKO spustili petíciu s názvom Ochráňme právny štát.

„Až 95 percent korupčných prípadov, ktoré Špeciálna prokuratúra poslala za posledné roky pred Špecializovaný súd v Pezinku, sa skončilo odsúdením. Pred súd sa už konečne dostávajú aj väčšie ryby, čo podporuje argumenty o zmysluplnosti špecializácie a nezávislosti týchto orgánov,“ podotýka Michal Piško, riaditeľ Transparency International Slovensko.

Z 288 korupčných káuz, ktoré Špecializovaný trestný súd v rokoch 2020 až 2022 rozhodol, sa jedna štvrtina rozhodnutí týkala verejne činných osôb. Do tejto kategórie sa pritom dostali nielen zdravotníci a policajti, ale aj predstavitelia justície, či vysokopostavení štátni úradníci. V porovnaní s minulosťou sú viac trestané aj vyššie úplatky – nad 5000 eur, ktoré tvoria pätinu rozhodnutí.

Aj v súvislosti s ďalšími zámermi a krokmi novej vlády, ako je zúženie právomocí Úradu na ochranu oznamovateľov, prijímanie zásadných zmien v zrýchlenom konaní a netransparentné výberové konania sa tak Transparency International Slovensko pripojila k výzve mimovládnych organizácií za stabilitu právneho štátu na Slovensku, ktorá bude poslaná Európskej komisii. Podpísať ju môžete tu.

Treba dodať, že v čase, kedy ide vláda bez širšej diskusie meniť inštitúcie, ktoré sú dôležité pre znižovanie korupcie v štáte, sa Slovensko v najcitovanejšom rebríčku vnímania korupcie (CPI) zostavovanom každoročne centrálou Transparency International, nachádza na historicky najlepšom 49. mieste z celkových 180. Za uplynulé volebné obdobie si zlepšilo pozíciu o 11 miest.

Potrebu zmeny vládna garnitúra odôvodňuje tým, že Špeciálna prokuratúra „je časťou odbornej verejnosti vnímaná ako politická a nesúca prvky svojvôle“. Z analýz Transparency International Slovensko aj Infosecurity.sk však vyplýva, že to boli práve predstavitelia aktuálnej vládnej koalície, ktorí ako opoziční politici prišli s tvrdeniami o politickej motivácii Špeciálnej prokuratúry, zrejme v reakcii na to, že začala kvôli korupcii stíhať niekoľko predstaviteľov garnitúry Róberta Fica.

Infosecurity v období od novembra 2022 do polovice septembra 2023 narátala na Facebooku a Telegrame, vrátane stránok alternatívnych médií a profilov politikov, až 747 zmienok o Špeciálnej prokuratúre, ktorých cieľom bolo spochybňovať jej integritu, podrývať autoritu a atakovať objektivitu rozhodovania. Politikom nekriticky sekundovali alternatívne médiá, šíriace obvinenia bez dôkazov.

prieskume agentúry Focus pre Transparency International Slovensko sa tak ukázalo, že 57% ľudí verí, že Špeciálna prokuratúra pod vedením Daniela Lipšica slúži politickým záujmom.

Je faktom, že v Transparency sme výber Daniela Lipšica do čela ÚŠP pre jeho politické väzby a možné konflikty záujmov nepovažovali za najšťastnejší. Naše dáta však ukazujú, že Špeciálna prokuratúra má, aj napriek niektorým nedostatkom, výsledky. Ako hlavná motivácia tohto expresného a netransparentného konania vlády sa nám tak javí silové pokračovanie kampane predstaviteľov koalície spred volieb, keď sa pri obrane im blízkych obvinených a obžalovaných ľudí usilovali Špeciálnu prokuratúru sústavne atakovať a spochybňovať.

Foto Patrik Kimijan, Via iuris