Menu Zavrieť

Širšie súvislosti sa ukrývajú v dátach transparentných účtov (rozhovor)

Dalibor Hrtánek s nami spolupracuje od roku 2016. Svojimi expertnými znalosťami pomáha Transparency s tvorbou a údržbou viacerých portálov. Prvým bol rebríček radničných periodík, v tomto čase pracuje na portáli, na ktorom má verejnosť prístup ku dátam o financovaní predvolebných kampaní. Aktuálne intenzívne pracuje na novinke spomínaného portálu – databáze donorov politických strán.
Prečo ste sa pridali k tímu Transparency? Ake boli Vaše motivácie?
Ku práci pre neziskovky som sa dostal cez bývalého kolegu z IBM, ktorý predtým pôsobil v neziskovom sektore. Stretli sme sa na konferencii WebExpo v Prahe a po jej skončení sme zašli na pivo, kde mi povedal o projekte pre české neziskové o.z. Oživení, na ktorom práve robí vo voľnom čase a opýtal sa ma, či by som mal záujem to naprogramovať. Išlo o hodnotenie radničných novín a časopisov, ktoré Oživení robilo už dlhšie, ale len pracne ručne „na papieri“ v tlačených verziách periodík. Idea projektu hlasnatrouba.cz bola v tom, že celý tento proces hodnotenia zdigitalizujeme, t.j. vytvoríme online nástroj pre hodnotiteľov na jednoduchšie hodnotenie radničných periodík, a zároveň na verejnej časti portálu odprezentujeme výsledky týchto hodnotení verejnosti.
Bola to pre mňa veľká výzva, pretože moja programátorská kariéra bola len v začiatkoch a nikdy predtým som nerobil na technickom riešení takéhoto veľkého projektu sám. Išiel som do toho a po úspešnom spustení českého portálu sa kolegom z Oživení ozvalo Transparency International Slovakia, že by radi implementovali takýto portál aj na Slovensku a použili ho na hodnotenie tunajších novín. Ja som bol, samozrejme, za, a tak vznikla moja spolupráca s Transparency a portál hlasnetruby.transparency.sk.
 
Na čom konkrétne pracujete a špeciálne pri monitorovaní predvolebných kampaní?
Ďalší projekt, na ktorom som s Transparency začal spolupracovať bol portál volby.transparency.sk pre samosprávne voľby v roku 2022. Rovnakú „šablónu“ webu s existujúcimi funkcionalitami sme potom zrecyklovali aj pri výrobe nového volebného portálu pre parlamentné voľby 2023. Na tomto portáli mám na starosti kompletnú technickú realizáciu, integráciu Content Management Systému na správu aktualít a hodnotení kampaní, programovanie vizuálu webu a grafov, a tiež hosting a údržbu portálu. Tento rok pre parlamentné voľby pribudla na webe aj novinka – monitorovanie online kampaní na platformách Meta a Google.
 
Prečo je to dôležité?
Sledovať pohyby na transparentných účtoch kandidátov a strán bolo možné už aj predtým, ale zvedavý občan si tieto informácie musel vedieť nájsť cez stránku Ministerstva vnútra SR a porovnávať strany medzi sebou manuálne. Vďaka šikovnému „šrotiču“ transakcií na transparentných účtoch, ktorý naprogramoval ďalší spolupracovník Transparency Matúš Vojčík, dnes vieme zhromaždiť dáta zo všetkých transparentných účtov na jednom mieste a pomocou grafov a iných vizuálnych prvkov porovnávať strany medzi sebou.
Voliči, ktorým nie je transparentnosť financovania politických strán ľahostajná, tak majú možnosť vidieť širšie súvislosti, ktoré sa ukrývajú v dátach transparentných účtov, prečítať si najzávažnejšie zistenia o pochybeniach vo financovaní jednotlivých strán v aktualitách, pozrieť si rebríček transparentnosti, ktorý pred každými voľbami zostavuje Transparency, a tiež vidieť v grafoch šialené sumy, ktoré strany vynakladajú na reklamy na Facebooku.
Potom sú tu samozrejme aj voliči strán, ktoré by najradšej rozpustili organizácie ako je Transparency. Pre tých to prirodzene dôležité nie je, ba naopak, obvinia nás, že poukazovanie na pochybenia ich vodcov je súčasťou sprisahania záhadných síl v pozadí.
 
S čím potrebujeme, aby nám ľudia pomohli?
Vidím tri možnosti, ako môžu ľudia pomôcť.Prvou a tou úplne najjednoduchšou je zaujímať sa o veci verejné, kriticky myslieť, čítať kvalitné médiá, ktoré si overujú informácie a nešíria propagandu, nepočúvať politikov, ktorých pracovnou metódou je vyvolávanie strachu v ľuďoch a pasovanie sa za bojovníkov proti danému imaginárnemu nepriateľovi. Namiesto toho dôverovať odborníkom vo svojich odboroch (napr. Transparency v odbore transparentnosti) a voliť politikov, ktorí ponúkajú jasnú víziu toho, kam chcú krajinu posunúť namiesto strachu.
Aktívnejší ľudia môžu skúsiť dobrovoľníctvo alebo stáž pre nejakú neziskovku a tí menej aktívni, ktorým však nie je jedno, ako táto krajina bude vyzerať, sa môžu stať finančnými podporovateľmi neziskoviek, nech na to ten dôchodca z piatej Avenue nie je sám. 🙂
 
Čo z toho môže mať volič/ka a ako to môže ovplyvniť voľby?
Ako som už spomenul, pre voličov, ktorí chcú spraviť zodpovednú a informovanú voľbu, môže byť tento portál nástrojom na dotvorenie a upevnenie svojho rozhodnutia, komu dať vo voľbách svoju dôveru. Čo sa týka ovplyvnenia výsledku volieb, som skeptický vzhľadom k tomu, ako funguje ľudská myseľ a predvolebný marketing.
Veľká väčšina ľudí nevolí na základe programu strán, ale podľa emócií, ktoré spravidla nesiahajú hlbšie ako dva týždne dozadu pred voľbami. Všetky fakty, analytické dáta, prepracované programy a prešľapy politikov, ktoré sa stali skôr, sú už dávno zabudnuté a voľby, žiaľ, zásadne neovplyvní kvalitne zanalyzovaný rebríček transparentnosti zostavený Transparency, ale skôr nejaké virálne video populistického politika plné hnevu dva dni pred voľbami na Facebooku.
 
Aké vlastnosti a skúsenosti sú potrebné pre človeka, ktorý by sa chcel podieľať na verejnej kontrole v spolupráci s Transparency?
Myslím si, že skúsenosti problém nie sú, pomôcť môžu pokojne aj študenti alebo ľudia bez predošlej skúsenosti práce pre neziskovky. Robota sa určite nájde pre každého, bez ohľadu na to, čím sa živí vo svojom profesijnom živote. V osobnostnej výbave sa určite zíde zvedavosť, „drive“, chuť pomôcť, naučiť sa niečo nové, komunikatívnosť a odvaha.
 
Mali ste očakávania alebo predstavu o priebehu spoluprace pre Transparency? Naplnili sa?
Moje očakávania boli, že sa naučím niečo nové, spoznám veľa dobrých ľudí a výsledok mojej práce bude pomáhať ľuďom. Všetko toto sa splnilo.
 
Čo ste za sebou v Transparency zanechali a čo ste sa počas spolupráce naučili?
Výsledkom našej spolupráce sú weby hlasnetruby.transparency.skvolby.transparency.sk/samosprava2022 a volby.transparency.sk/parlament2023. V súčasnosti pripravujem aj ďalšiu novinku na volebný portál, ktorou bude databáza donorov politických strán. Počas spolupráce som sa naučil lepšie si organizovať svoj čas a manažovať celý proces tvorby webu od nápadu, cez komunikáciu s klientom, návrh technického riešenia, realizáciu, webhosting a údržbu serverov.
 
Aké sú reakcie Vášho okolia na pôsobenie v Transparency?
Reakcie sú absolútne pozitívne. Mám to šťastie, že v mojom okolí nie sú ľudia, ktorí nenávidia neziskovky, takže všetci mi v tomto úsilí len a len fandia.
Zhovárala sa: Zuzana Grochalová