Aj keď to môže byť pre mnohých stále ťažko uveriteľné, Slovensko aj pod vplyvom množstva káuz prijalo v uplynulej dekáde viacero významných protikorupčných oparení. Jedným z nich je aj protischránkový register, ktorý sme spolu s Dánskom testovali v EÚ medzi prvými už od novembra 2015. Globálny škandál Panama Papers s uniknutými dokumentami o vlastníckej štruktúre vyše 200-tisíc offshorových firiem sa prevalil dokonca až o niekoľko mesiacov neskôr.
Hoci prvý slovenský register veľká sláva nebol, postupne sa ho podarilo vylepšiť na veľmi užitočný nástroj verejnej kontroly. Dnes, po jeho viacerých upgradoch, zmenách legislatívy a 6,5 rokoch využívania týchto dát vidíme, že v protischránkovom ťažení už v mnohom zaostávame. V Transparency sme preto v utorok 14. júna zorganizovali expertný okrúhly stôl o vylepšeniach registra a efektívnejšom odhaľovaní prania špinavých peňazí, závodových osôb či konfliktov záujmov.
Teší nás, že naše pozvanie diskutovať prijali v tejto téme najpovolanejší ľudia ako ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, sudca Okresného súdu Žilina Jaroslav Macek, advokáti Andrej Leontiev či Pavel Nechala, investigatívni novinári Adam Valček a Martin Turček a ďalší experti zo štátnej, akademickej i privátnej sféry.
Zhrnutie o nedostatkoch slovenského registra a návrhoch na jeho vylepšenie si môžete prečítať v našej novej analýze Šesť rokov protischránkového registra – aj elitná legislatíva potrebuje údržbu.
V téme sme pokračovali 15. júna celodennou medzinárodnou konferenciou s názvom Komu tečú naše peniaze? Sme veľmi radi, že sa nám v Bratislave podarilo prepojiť mimoriadne skúsených zahraničných odborníkov s kľúčovými domácimi aktérmi a 2-dňovej akcie sa dovedna zúčastnila viac ako stovka ľudí.
Počas maratónu prednášok, diskusií a expertných panelov sme počúvali o množstve praktických skúseností s bojom so schránkami, praním špinavých peňazí, neplatením daní či skrývaním vplyvných ľudí v pozadí vlastníckych štruktúr. Diskutovali sme ale aj o domácich a globálnych výzvach pre budúcnosť.
Za podnetné prednášky a diskusie na včerajšej verejnej časti konferencie sa chceme poďakovať všetkým vzácnym hosťom, medzi ktorými boli Maira Martini z berlínskej centrály Transparency International, Peter Ringstad z Tax Justice Norge, Louise Russell-Prywata, riaditeľka pre politiku a advokáciu v britskej Open Ownership, Adam Valček, nezávislý investigatívny novinár, Andrej Leontiev z kancelárie TaylorWessing, Tor Dølvik z Transparency International Norge či analytik z Transparency International ČR Marek Chromý.
Poďakovanie patrí aj všetkým ďalším účastníkom, ktorým tieto témy nie sú ľahostajné, ako aj našim dobrovoľníkom za pomoc pri organizácií podujatia. Za fotodokumentáciu expertného okrúhleho stola i konferencie, ako aj videozáznamy a živý prenos ďakujeme vrúcne nášmu dobrovoľníkovi Michalovi Mazákovi. Naša vďaka patrí aj nášmu dobrovoľníkovi Jakubovi Šarvaicovi z Pomasle Studio za skvelé grafické spracovanie podkladov konferencie na naše komunikačné kanály.
Záznam zo záverečnej panelovej diskusie si môžete pozrieť tu.
Prezentácie jednotlivých rečníkov:
Maira Martini – Dostupnosť údajov o vlastníkoch firiem v Európskej Únii
Tor Dølvik – Kto vlastní nehnuteľnosti v Osle; bezpečné miesto na pranie špinavých peňazí?
Peter H. Ringstad – Skúsenosti s identifikáciou konečných užívateľov výhod v Nórsku
Andrej Leontiev – Unikátnosť slovenského boja proti schránkam
Adam Valček – Protischránkový register ako nástroj investigatívnej žurnalistiky
Ján Ivančík – 6 rokov kontroly Registra partnerov verejného sektora
Ľuboš Kostelanský – Kto Vlastní Slovensko – Ako sme odhaľovali vlastníkov zariadení v cestovnom ruchu
Louise Russell-Prywata – Svetové trendy a dobrá prax pri odhaľovaní konečných užívateľov výhod
Marek Chromý – České skúsenosti s rozkrývaním vlastníkov, poučenie z kauzy Babiš