Prečo je to problém?
Pre väčšinu ľudí predstavuje samospráva najbližší dotyk s politikou. Miestni politici ovplyvňujú to, ako sa rozvíja výstavba vo vašom okolí, v akom stave sú cesty, aké školy navštevujú naše deti, kde sa rúbu stromy či koľko zaplatíte na daniach z nehnuteľností a za psa. Okrem významných kompetencií majú mestá, obce a župy k dispozícii aj značné zdroje, ročne hospodária s asi 8,4 miliardami eur (2022). Ďalšie miliardy vlastnia v majetkoch a prevádzkujú aj tisíce organizácií a stovky obchodných firiem. V samosprávach preto existuje aj veľký priestor na korupciu, klientelizmus a neefektivitu.
Naše riešenie
V Transparency sme presvedčení o dôležitosti verejnej kontroly miestnych politikov a úradníkov. Usilujeme sa o to rôznymi spôsobmi, či už zverejňovaním káuz, porovnávaním transparentnosti samospráv, komunikáciou s ich predstaviteľmi, poradenstvom, verejným tlakom na sprísňovanie príslušných zákonov alebo predstavovaním dobrej a zlej praxe. Naše rebríčky transparentnosti miest i žúp naznačujú, že to má zmysel. Celková otvorenosť samospráv sa postupne zlepšuje, kým v roku 2010 nedosahovalo priemerné skóre transparentnosti ani 40 percent, v roku 2022 už presahovalo 63 percent. Pri župách priemerné skóre za deväť rokov narástlo zo 46% na 69% v roku 2022. K najvýraznejšej zmene došlo najmä v priebehu uplynulého volebného cyklu po volebnej obmene až šiestich z ôsmich županov, keď sa aj vďaka našim rebríčkom stala transparentnosť kľúčovou predvolebnou témou. Čoraz častejšie nás so žiadosťou o konzultácie oslovujú aj samotní predstavitelia samospráv.
Naše výsledky
Samosprávnemu programu sa venujeme od roku 1999, postavený je na štyroch pilieroch: Priniesli sme desiatky analýz a článkov o zvyšovaní transparentnosti v samospráve; Od roku 2010 každý rok na striedačku predstavujeme nový rebríček transparentnosti 100 najväčších miest a ôsmich žúp; Vypracovali sme protikorupčnú stratégiu pre päť miest, jednu mestskú časť a jednu župu; Od roku 2004 každý rok organizujeme aj semináre pre lokálnych aktivistov, zosieťovať sa nám tak podarilo už cez päťsto aktívnych ľudí, ktorým na workshopoch odovzdávalo skúsenosti vyše sto odborníkov. Naše výsledky oceňuje aj zahraničie, rebríčky transparentnosti samospráv začali po našom vzore zverejňovať aj v Česku, na Ukrajine, v Moldavsku, v Kosove či v Izraeli.
Hlavné kauzy a úspechy
- Rebríčky transparentnosti miest a žúp pripravujeme už od roku 2010, zatiaľ poslednú boli rebríčky žúp z mája 2022 a miest z jesene 2022. Predstaviteľom samospráv, obyvateľom či novinárom umožňujú nielen vzájomné porovnávanie v čase, ale ja medzi jednotlivými mestami a župami, čerpať sa z nich dajú aj príklady dobrej praxe.
- Od roku 2016 spolupracujeme na príprave rebríčkov miest a regiónov aj v Moldavsku, na Ukrajine a v Kosove, v roku 2020 sme iniciovali a vytvorili aj pilotnú štúdiu prístupu k informáciám v európskych hlavných mestách
- Pred komunálnymi voľbami 2018 sme spustili pilotný projekt monitorovania volebných kampaní v Bratislave, ktorý sme v nasledujúcich rokoch rozšírili aj na prezidentské voľby, spojené miestne a župné voľby 2022 a parlamentné voľby 2020 a 2023.
- Vytvorili sme vzdelávací portál Transparency Akadémia, kde sme sústredili praktické návody, odpovede na časté otázky, ale aj videomanuály (aj) na samosprávne témy.
- Viete, ktorú obec majú premiéri Fico a Pellegrini najradšej? – tak znie názov jedného z množstva investigatívnych a analytických článkov, ktoré aj o téme samospráv prinášame na našich blogoch (aktuálne tu). Spomínaný článok sa venuje zneužívaniu rezervy premiéra určenej na riešenie mimoriadných situácií.
- Župy pri súťažiach na prímestskú dopravu riskujú neplatnosť zmlúv a Ďalší kraj sa rúti do problémov s autobusmi. Aj s kontroverzným právnikom. Tak znejú názvy analýz, ktoré sme v roku 2021 venovali problematike súťaží na poskytovanie prímestskej dopravy v samosprávnych krajoch.
- Starostovia vo veľkom porušujú zákon o konflikte záujmov, zistili sme v jednej z našich analýz o samosprávach. Analýza Lazy či veľké mesto, so zákonmi bojujú všade, popisujúca stovky prípadov primátorského veta a prokurátorských protestov v najväčších mestách zas ukázala nízku úroveň legislatívneho procesu a dodržiavania zákonnosti v samospráve. Ďalšie analýzy konkrétnych problémov, s ktorými sa pri verejnej kontrole boria samosprávy nájdete na našich stránkach.
- Protikorupčné stratégie pre samosprávy sme pripravili už pre deväť samospráv vrátane dvoch žúp. Projekt pomáha samosprávam identifikovať nedostatky pri verejnej kontrole a zapojení obyvateľov do správy veci verejných a prináša aj konkrétne riešenia na zlepšenie.
- Pomáhame rozširovať sieť aktívnych občanov a to napríklad tým, že už od roku 2004 organizujeme školenia pre aktívnych občanov z celého Slovenska. V tejto sekcii nájdete aj prezentácie z mnohých prednášok.
- Školíme radových a vedúcich zamestnancov slovenských obcí a VÚC v oblasti etiky, nahlasovania nekalých praktík a konfliktu záujmov.
- Meriame a porovnávame úroveň prínosnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru radničných novín v 100 najväčších mestách na Slovensku. Zatiaľ poslednú analýzu, podľa ktorej verejnoprávne štandardy výraznejšie porušuje stále tretina radničných novín, sme zverejnili vo februári 2022.
- Dôležité témy v samospráve pravidelne monitorujeme aj prostredníctvom prieskumov verejnej mienky. Podľa jedného z nich z novembra 2021 meno svojho župana pozná menej ako 2/3 obyvateľov.
Odkazy
- Podrobné výsledky rebríčkov transparentnosti miest a žúp od roku 2010 nájdete na portáli samosprava.transparency.sk
- Fungovanie samospráv úzko súvisí aj s činnosťou stoviek mestských firiem, ktoré prevádzkujú. Oblasti štátnych, mestských a župných spoločností venujeme pozornosť na samostatnom portáli firmy.transparency.sk.
- Samostatná podstránka hlasnetruby.transparency.sk je venovaná aj úrovni prínosnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru radničných novín.