Menu Zavrieť

Rok 2022 podľa Transparency: vláda za očakávaniami zaostala, samospráva či voľby však boli transparentnejšie

Vďaka podpore od inštitucionálnych a individuálnych darcov mohla Transparency aj v roku 2022 pokračovať v sledovaní mocných, presadzovaní riešení a zapájaní ľudí do verejnej kontroly

Koncom januára 2022 zverejnila centrála Transparency International dosiaľ posledné výsledky najcitovanejšieho rebríčka vnímania korupcie, v ktorom sa Slovensko zlepšilo a zo 180 hodnotených krajín skončilo na 56. mieste, o štyri pozície lepšie ako rok predtým. Toto hodnotenie odráža ešte situáciu za roky 2021 a čiastočne aj 2020. Turbulentné obdobie sme však prežívali aj počas roku 2022. Aký teda bol z pohľadu slovenskej pobočky Transparency?

Najväčšiu výzvu pre v uplynulom roku predstavoval monitoring financovania predvolebných kampaní v spojených komunálnych a župných voľbách, ktorú Transparency sledovala od júla až do októbrových volieb. Na samostatnom portáli https://volby.transparency.sk občania mohli prehľadne sledovať informácie z vyše 540 transparentných účtov kandidátov a strán s výdavkami za vyše 11,5 milióna eur.

Transparency na ňom zverejnila vyše 50 analýz a zistení o problematických aspektoch kampaní, pričom sme opakovane vyhodnotili aj transparentnosť zhruba stovky najväčších kampaní. Občania tak mali možnosť kontrolovať kandidátov a ich financovanie v župách a krajských mestách a lepšie sa rozhodnúť v prvých spojených samosprávnych voľbách.

Už po šiestykrát Transparency v roku 2022 zverejnila dva rebríčky transparentnosti – ôsmych žúp a aj stovky najväčších miest na Slovensku.

V oboch rebríčkoch – žúp aj miest – sa samosprávy zlepšili a dosiahli dosiaľ najvyššie priemerné skóre. Je to pozitívna správa hovoriaca o čoraz väčšom otváraní sa smerom k obyvateľom. Oba rebríčky už od roku 2010 dlhodobo prispievajú k tomu, aby si občania mohli porovnať svoju samosprávu s ostatnými a na druhej strane motivujú samosprávy k tomu, aby sa správali čoraz transparentnejšie.

Na úrovni miestnych samospráv je dôležitá aj korektnosť informovania v miestnych periodikách. Najmä v období pred voľbami to môže mať významný vplyv na ovplyvňovanie verejnosti, férovosť volebných kampaní i samotných volieb.

Transparency zmonitorovala a zhodnotila 420 vydaní radničných novín z 84 samospráv. Hodnotenie občania nájdu na špecializovanom portáli https://hlasnetruby.transparency.sk, pričom ide v poradí už o tretie hodnotenie objektívnosti a verejnoprávneho charakteru radničných novín. Až v tretine titulov stále prevládali negatíva nad pozitívami.


Aj tento rebríček motivuje samosprávy k neustálemu zlepšovaniu sa, k férovejšiemu prístupu a prispieva tak k objektívnejšiemu informovaniu občanov.

Portál Kto vlastní Slovensko, zameraný na podporu etického nakupovania v turizme, rozšírila Transparency vďaka podpore od 298 darcov o nové hotely, lyžiarske strediská, aquaparky, kúpele, golfové areály či ďalšie atrakcie.

Užívatelia portálu si môžu vyhľadať informácie o vlastníckom pozadí a reputácii majiteľov takmer tisícky populárnych zariadení. Mapa vlastníkov hotelov a ďalších zariadení cestovného ruchu poskytuje verejnosti priestor rozhodovať sa lepšie, kam investuje svoje peniaze. Portál tak prináša dôležité podklady pre etické nakupovanie spotrebiteľov.

Medzinárodná konferencia „Komu tečú verejné peniaze“, na ktorej sa v Bratislave zúčastnili aj špičkoví zahraniční odborníci, poukázala na potrebu identifikácie skutočných vlastníkov firiem obchodujúcich so štátom, boj proti schránkovým firmám a praniu špinavých peňazí naprieč Európou. Taktiež diskutovala potrebné legislatívne vylepšenia registrov vlastníkov.

Viacero dôležitých tém – napríklad schránkové firmy či problémy lokálnych médií – sa diskutovali aj na okrúhlych stoloch. Zorganizovali sme dva viacdňové workshopy pre regionálnychlokálnych aktivistov, diskusie s verejnosťou či na univerzitách, vrátane verejnej diskusie Cesta oznamovateľa.

Mapovanie štátnych koronadotácií a zverejňovanie problematických alebo podvodných prípadov v sérii článkov Transparency si vyslúžili Novinársku cenu za občiansku žurnalistiku.

V kauze Brigádnici, v ktorej sme upozornili na pochybný prípad čerpania dotácií za 3,6 milióna eur, začala NAKA stíhanie pre subvenčný podvod.

Predpokladom pre efektívnejšiu prácu verejnej správy sú aj férovejšie výberové konania, ktoré do inštitúcií dostanú najschopnejších uchádzačov. Transparency pôsobila v Pracovnej skupine k zvýšeniu transparentnosti vo výberových konaniach na Úrade vlády, zúčastňovali sme sa konaní vo viacerých výberových komisiách, aj upozorňovali na problematické aspekty, napríklad pri obsadzovaní predsedov ÚVO či PMÚ.

V Transparency sme pokračovali aj v medzinárodných spoluprácach a projektoch, či už išlo o transparentnosť samospráv v Kosove, participáciu verejnosti na Islande, boj proti schránkovým firmám v Nórsku či volebné pravidlá a problémy lokálnych médií v krajinách Visegradu.

V Správnej rade Transparency vo funkcii predsedu nahradil Martina Šustera, ktorý sa stal členom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, analytik, vysokoškolský pedagóg a bývalý kolega Samuel Spáč. Po roku a pol sme medzi nami opäť privítali aj bývalého riaditeľa TIS Gabriela Šípoša, ktorý sa stal členom rady.

Rok 2022 bol naozaj turbulentný, čo napokon potvrdilo aj decembrové vyslovenie nedôvery vláde, ktorá dôvody svojej existencie odvodzovala predovšetkým od boja proti mafii a korupcii. Ako sa jej v tejto oblasti naozaj darilo, výstižne vystihuje aj práve výsledok v spomínanom globálnom rebríčku vnímania korupcie. Slovensku sa podarilo posunúť o štyri priečky, čo je nepochybne úspech, no zámer vlády z programového vyhlásenia zlepšiť sa až o 20 miest sa ukázal ako nerealistický. Viac o hodnotení pôsobenia končiacej vlády si môžete prečítať aj v našom zhrnutí.

Ďakujeme za doterajšiu podporu pre lepšie Slovensko bez korupcie.
Pridajte sa aj Vy!