Menu Close

Nový portál OtvorenéSúdy.sk pomáha občanom kontrolovať prácu sudcov

Bratislava, 23.7.2013

Kvalitu a rýchlosť práce  slovenských súdov môžu od dnes lepšie sledovať občania prostredníctvom stránky OtvorenéSúdy.sk. Ponúka detailné informácie o rozhodnutiach, pojednávaniach, majetkových priznaniach i sankciách pre viac ako 1700 slovenských sudcov.

„Nastal čas vniesť viac svetla do práce našich súdov,“ vraví Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International Slovensko. „Z prieskumov vieme, že každá jedenásta domácnosť dala za posledný rok na súdoch úplatok a 67 % obyvateľov im vôbec nedôveruje. Nedôveryhodné súdnictvo pritom ovplyvňuje podnikateľské prostredia ale aj kvalitu života.“

Napriek zlému stavu je podľa Šípoša diskusia o kvalite súdnictve okrajovou záležitosťou a do vysokej miery v nej absentujú dáta. „Chýba nám diskusia o výkonnostných a kvalitatívnych ukazovateľoch, pomocou ktorých je možné rozpoznať kvalitný súd a kvalitného sudcu. Mali by sme prestať rozprávať o „ zlom súdnictve“ a „zlých sudcoch“ a začať konkrétne menovať, hodnotiť a vyvodzovať zodpovednosť,“ dodáva Šípoš.

OtvorenéSúdy.sk tomuto cieľu napomáhajú zlepšením prístupu a spracovaním súdnych informácií. Každý sudca a súd má  na stránke vlastný profil, na ktorej nájdu záujemcovia základné informácie o ich činnosti ako sú počet ich rozhodnutí, podiel nevybavených prípadov, podiel prieťahov, či percento rozhodnutí, ktoré sú následne potvrdené aj vyšším súdom.  Portál tiež spracuváva informácie z majetkových priznaní sudcov.

„Veríme, že sprístupnením doposiaľ zle dostupných informácií ako napríklad údajov o pokutách od Ústavného súdu, či počtu dlhodobo nevybavených vecí vytvoríme tlak na diskusiu o kvalite súdov a sudcov“, vraví koordinátor projektu Matej Kurian z Transparency Slovensko.

Portál takisto sprístupňuje právnikom, novinárom ale aj širokej verejnosti viac ako pol milióna súdnych rozhodnutí. Používateľom umožňuje nielen elegantné zobrazenie rozsudkov, ale aj nastavenie automatického upozornenia na rozsudky alebo pojednávania podľa vlastného záujmu.

Projekt OtvorenéSúdy sú spoločným projektom Transparency International Slovensko a študentov Samuela Molnára a Pavla Zbella, víťazov súťaže Reštart Slovensko organizovanej Centrom pre filantropiu.

###

 Bližšie informácie o projekte Vám radi poskytnú:

Matej Kurian – 0915 645 247, kurian@transparency.sk

Gabriel Šípoš – 02/ 5341 7207, sipos@transparency.sk