Menu Close

Osem politických strán sa zaviazalo do roka sprísniť pravidlá financovania politikov

Sedem Osem politických subjektov – KDH, Most-Híd, OĽaNO, SaS, SDKÚ-DS, SMK, 99% a SMER-SD –  podpísalo záväzok sprísniť pravidlá financovania straníckych aktivít do roka od nástupu nového parlamentu v prípade, že do neho budú zvolení. Strana Smer-SD sa k iniciatíve vyjadrila kladne, no záväzok odmietla podpísať záväzok bol doručený elektronicky podvečer 15.2.2012, po uskutočnení tlačovej konferencie. Tým sa počet strán podporujúcich výzvu zvýšil z pôvodných 7 na 8 strán. HZDS ani SNS sa k návrhom, ktoré pripravili Transparency International Slovensko,  Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy  a Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, nevyjadrili.

Ak politici sľuby splnia, mala by sa kontrola príjmov a výdavkov strán presunúť z Národnej rady SR a Ministerstva financií na nestranný kontrolný orgán, ktorý by vyžadoval ich deklarovanie nielen od strán, ale aj od kandidátov, vrátane lokálnych volieb. Strany by sprísnili dozor nad politickými výdavkami tretích osôb a zvýšili by sankcie za porušenia zákona. Rozšírili by sa majetkové priznania. Strany sú ochotné diskutovať aj o naviazaní časti ich príspevkov od štátu na súkromné zdroje.

Financovanie politických strán je opakovaným slabým miestom slovenskej politiky. Väčšina strán už prešla podozreniami z nelegálneho financovania. Poradný orgán Rady Európy GRECO opakovane vyzýva slovenské vlády k zlepšeniu stavu, k čomu ale nedošlo i napriek tomu, že vláda Ivety Radičovej sa k návrhom GRECO prihlásila v programovom vyhlásení vlády. Zo strán s reálnou šancou na vstup do parlamentu sa vo volebnom programe len jediná SaS venuje financovaniu politických strán.

Elektronické kópie formulárov so záväzkami strán sú prístupné na https://www.transparency.sk/zaviazu-sa-politicke-strany-sprisnit-kontrolu-ich-financovania/.

Tlačovú správu v pdf nájdete tu. DOPLNENIE tlačovej správy nájdete tu.


Vložte si odpočítavadlo na vlastnú stránku:

veľké:

<iframe style=”border: medium none; overflow: hidden; width: 556px; height: 385px;” frameborder=”0″ marginheight=”0″ marginwidth=”0″ scrolling=”no” src=“https://www.transparency.sk/countDown/countDown_large/index.php?color=gray”>

malé:

<iframe style=”border: medium none; overflow: hidden; width: 213px; height: 156px;” frameborder=”0″ marginheight=”0″ marginwidth=”0″ scrolling=”no” src=“https://www.transparency.sk/countDown/countDown_small/index.php?color=gray”></iframe>