Menu Close

TIS spustila nový portál o štátnych tendroch: tender.sme.sk

http://www.flickr.com/people/takashi/Stránka tender.sme.sk umožňuje ľahké vyhľadávanie a grafické triedenie dát v zákazkách od roku 2005.

Transparency International Slovensko dnes spustila novú webovú stránku Otvorené verejné obstarávanie (tender.sme.sk), ktorá sprístupňuje údaje o výsledkoch tendrov vo verejnej správe od roku 2005 v celkovom objeme za viac ako 22 miliárd eur. Stránka v prehľadnej grafickej forme porovnáva objemy a transparentnosť zadávania zákaziek ministerstvami, štátnymi inštitúciami či samosprávami. Cieľom portálu je zvýšiť kvalitu verejných zákaziek, ktoré často zasahuje korupcia a nehospodárnosť, no na ktoré pritom ročne ide zhruba štvrtina rozpočtu verejnej správy.

Z oficiálnych dát Vestníka verejného obstarávania je dnes pre bežného občana takmer nemožné povedať, kto vyhrával najviac kontraktov na dodávky motorových vozidiel alebo ktorá inštitúcia nakupovala najviac kancelárskych potrieb a počítačov, keďže Úrad pre verejné obstarávanie takúto databázu nesprístupňuje. Projekt Otvorené verejné obstarávanie túto úlohu nahrádza.

Na jej stránke nájde užívateľ profily inštitúcií, ktorí zadávali zákazky od roku 2005 v hodnote nad 60 tisíc eur (od apríla 2011 všetky zákazky nad 10 tisíc eur) a podobne aj všetkých firiem, ktoré tieto tendre vyhrali.  Súčasťou profilov sú sumy a podiely dodávateľov, informácie o používaných postupoch (otvorené či uzavreté konania), zvolené kritériá (len najnižšia cena alebo viac kritérií) a časový rad objemov zákaziek. Hľadať zákazky, ich zadávateľov i víťazov môže návštevník portálu aj podľa predmetu nákupu či regiónu obstarávateľa.

Stránka tender.sme.sk je aktualizovaná každý pracovný deň z dát Vestníka. Spracované údaje sú zároveň každému voľné prístupné na stiahnutie v tabuľkovom formáte, ak by ich chcel ďalej analyzovať či prepojiť na iné databázy. Portál je prístupný v slovenskom aj anglickom jazyku.

Portál Otvorené verejné obstarávanie je príkladom, ako by mali svoje údaje sprístupňovať samotné verejné inštitúcie. Užívatelia by ich mali ľahko na webe inštitúcie nájsť, vedieť sa v nich  graficky dobre orientovať, môcť v nich komplexne vyhľadávať, a vedieť si ich aj stiahnuť a vytvárať z nich vlastné aplikácie. Transparency International Slovensko spustila v tomto roku už tri podobné portály: Vlastníci slovenských médií, Štátne granty pre kultúru a šport, a v spolupráci s AFP aj Otvorené zmluvy.

Novú stránku spúšťa Transparency v spolupráci s portálom sme.sk a vďaka finančnej podpore Open Society Institute, Veľvyslanectvu USA na Slovensku a Siemens Integrity Initiative.

 

Kontakt: Matej Kurian, Gabriel Šípoš, 02/5341 7207