Až 88 % občanov si myslí, že slovenské súdy sú skorumpované. Slovenskú justíciu považuje za nezávislú iba menej ako 30% občanov. Preto dlhodobo sledujeme pomery na slovenských súdoch a prokuratúre. Veríme, že na zlepšenie stavu slovenskej justície je nutné zvýšiť jej transparentnosť.
Súvisiace
[:sk]
Problém
Slovensko má jeden z najlepších zákonov garantujúcich prístup občanov k informáciám o práci štátu, ale mnohokrát sa tzv. infozákon v praxi porušuje. Podľa analýz Transparency má bežný občan dvakrát menšiu šancu získať niektoré kľúčové informácie od radníc či verejných firiem, ako má silná organizácia typu Transparency. Keď sú aj informácie dostupné, nie je jednoduché ich spájať a analyzovať. Mnohokrát sú poskrývané v ťažko dostupných formátoch a roztrúsené po rôznych úradoch. Podobne má Slovensko ako jedna z mála krajín povinnosť viesť transparentné účty pri financovaní volieb, no kontrola v podstate neexistuje a silné pochybnosti o nelegálnom financovaní ostávajú. V neposlednom rade je pre zdravie demokracie potrebné dozerať aj na naše médiá. Majú veľkú moc ovplyvňovať verejnú mienku a kontrolovať samotných politikov. No najviac počuť kritiku novinárov zo strany politikov či konšpirátorov, čo je nedôveryhodné.Naše riešenie a výsledky
Transparency je spolutvorcom dnešného infozákona, ktorý je jeden z najprogresívnejších na svete vôbec. Opakovane sledujeme jeho dodržiavanie. Pri pandémii v roku 2020 sme prinútili štát zverejniť mnohomiliónové zmluvy na respirátory z Číny a tiež sprístupniť meno a výšku každého jedného príjemcu ekonomickej pomoci v objeme stoviek miliónov eur. V roku 2018 sme vyhrali niekoľkoročný súdny spor o tom, aby vodárne, ktoré vlastnia mestá a obce, museli rovnako podliehať infozákonu ako iné štátne úrady. K financovaniu volieb prinášame nové dáta a kontrolujeme to, čo politici deklarujú. Vďaka nášmu dohľadu a tlaku na kandidátov sme z prezidentských a parlamentných volieb v rokoch 2019 a 2020 spravili doteraz najtransparentnejšiu volebnú súťaž na Slovensku v histórii. Opakovane sme v rozsiahlych analýzach dokázali zneužívanie verejnoprávnych médií TASR a RTVS na stranícke účely v rokoch 2018-19. V období 2018-20 sme tiež vyškolili viac ako 500 seniorov so zručnosťami pre boj s dezinformáciami.Najväčšie kauzy a úspechy
- Komu dával štát koronapomoc – prinútili sme štát sprístupniť mená a výšku ekonomickej pomoci, ktorú prideľoval počas pandemickej krízy. Medzi dotovanými firmami sa objavili aj mnohí neplatiči, ktorí dotácie nemali dostať.
- Veľké porovnanie transparentnosti hlavných miest Európy – Východ má transparentnejšie hlavné mestá ako staršie demokracie na Západe.
- Kontrola volieb – kontrola financovania parlamentných volieb 2020 a prezidentských volieb 2019 viedla k mnohým odhaleniam zneužívania moci či dieram v legislatíve (Richterove letáky, zneužitie FB konta úradu prezidentky, nadmerné využívanie hotovostných platieb či ľahká zneužiteľnosť tzv. transparentného konta).
- Analýza náklonnosti RTVS voči SNS – predvolebná analýza spravodajstva RTVS odhaľujúca formy zneužitia média v prospech jednej strany.
- Demaskovanie falošnej transparentnosti Martina Daňa – zverejnili sme doteraz najvplyvnejšiu analýzu prešľapov a rizík práce youtubera, ktorého fenoménu sa štandardné médiá doteraz nevenovali.
- Aj Róbert Fico udelil zázračnému doktorovi Kostkovi tisícky EUR – Transparency odhalila, že masér Kostka okrem lukratívnych zmlúv od štátnej poisťovne poberal aj dotáciu od samotného premiéra z jeho rezervy. Médiá informovali, že medzi klientami Kostku boli aj vládni politici a ich známi.