Menu Close
5

Ot

Až 88 % občanov si myslí, že slovenské súdy sú skorumpované. Slovenskú justíciu považuje za nezávislú iba menej ako 30% občanov. Preto dlhodobo sledujeme pomery na slovenských súdoch a prokuratúre. Veríme, že na zlepšenie stavu slovenskej justície je nutné zvýšiť jej transparentnosť.

Súvisiace

[:sk]

Problém

Slovensko má jeden z najlepších zákonov garantujúcich prístup občanov k informáciám o práci štátu, ale mnohokrát sa tzv. infozákon v praxi porušuje. Podľa analýz Transparency má bežný občan dvakrát menšiu šancu získať niektoré kľúčové informácie od radníc či verejných firiem, ako má silná organizácia typu Transparency. Keď sú aj informácie dostupné, nie je jednoduché ich spájať a analyzovať. Mnohokrát sú poskrývané v ťažko dostupných formátoch a roztrúsené po rôznych úradoch. Podobne má Slovensko ako jedna z mála krajín povinnosť viesť transparentné účty pri financovaní volieb, no kontrola v podstate neexistuje a silné pochybnosti o nelegálnom financovaní ostávajú. V neposlednom rade je pre zdravie demokracie potrebné dozerať aj na naše médiá. Majú veľkú moc ovplyvňovať verejnú mienku a kontrolovať samotných politikov. No najviac počuť kritiku novinárov zo strany politikov či konšpirátorov, čo je nedôveryhodné.

Naše riešenie a výsledky

Transparency je spolutvorcom dnešného infozákona, ktorý je jeden z najprogresívnejších na svete vôbec. Opakovane sledujeme jeho dodržiavanie. Pri pandémii v roku 2020 sme prinútili štát zverejniť mnohomiliónové zmluvy na respirátory z Číny a tiež sprístupniť meno a výšku každého jedného príjemcu ekonomickej pomoci v objeme stoviek miliónov eur. V roku 2018 sme vyhrali niekoľkoročný súdny spor o tom, aby vodárne, ktoré vlastnia mestá a obce, museli rovnako podliehať infozákonu ako iné štátne úrady. K financovaniu volieb prinášame nové dáta a kontrolujeme to, čo politici deklarujú. Vďaka nášmu dohľadu a tlaku na kandidátov sme z prezidentských a parlamentných volieb v rokoch  2019 a 2020 spravili doteraz najtransparentnejšiu volebnú súťaž na Slovensku v histórii. Opakovane sme v rozsiahlych analýzach dokázali zneužívanie verejnoprávnych médií TASR a RTVS na stranícke účely v rokoch 2018-19. V období 2018-20 sme tiež vyškolili viac ako 500 seniorov so zručnosťami pre boj s dezinformáciami.

Najväčšie kauzy a úspechy

  • Komu dával štát koronapomoc – prinútili sme štát sprístupniť mená a výšku ekonomickej pomoci, ktorú prideľoval počas pandemickej krízy. Medzi dotovanými firmami sa objavili aj mnohí neplatiči, ktorí dotácie nemali dostať.
  • Veľké porovnanie transparentnosti hlavných miest Európy – Východ má transparentnejšie hlavné mestá ako staršie demokracie na Západe.
  • Kontrola volieb – kontrola financovania parlamentných volieb 2020 a prezidentských volieb 2019 viedla k mnohým odhaleniam zneužívania moci či dieram v legislatíve (Richterove letáky, zneužitie FB konta úradu prezidentky, nadmerné využívanie hotovostných platieb či ľahká zneužiteľnosť tzv. transparentného konta).
  • Analýza náklonnosti RTVS voči SNS – predvolebná analýza spravodajstva RTVS odhaľujúca formy zneužitia média v prospech jednej strany.
  • Demaskovanie falošnej transparentnosti Martina Daňa – zverejnili sme doteraz najvplyvnejšiu analýzu prešľapov a rizík práce youtubera, ktorého fenoménu sa štandardné médiá doteraz nevenovali.
  • Aj Róbert Fico udelil zázračnému doktorovi Kostkovi tisícky EUR – Transparency odhalila, že masér Kostka okrem lukratívnych zmlúv od štátnej poisťovne poberal aj dotáciu od samotného premiéra z jeho rezervy. Médiá informovali, že medzi klientami Kostku boli aj vládni politici a ich známi.
 [:en]We are defending the key instrument of civil control – the right to ask the state for information. We use it to uncover corruption and cronyism in the state or municipality expenditures. We also focus on journalists in order to ensure a factual journalism in Slovakia, instead of the superficial and conspiratorial kind.

Problem

Slovakia has got one of the best Acts/Laws to guarantee the rights of its citizens for information about the affairs of the state, but unfortunately, this is often violated in practice. According to our analysis, a regular citizen is twice less likely to get the key information they are asking for, from a municipality office or a public company, than a powerful NGO such as Transparency International. And even if the information is available, it is impossible to connect or analyse it. Often times it is hidden in strange formats or divided between various different offices. Last but not least, in order to preserve the state of democracy, we need to supervise the media as well. They have significant influence on the public opinion and they can control the politicians themselves. However, the loudest critical voices of the media are coming from politicians or conspirators, which is not trustworthy.

Our solution

In Transparency, we believe that public pressure and pointing out the malpractices are the most effective ways to fight for the access to information and control of the state’s expenses. What is more, the citizens should also join in and not leave the NGO’s fight alone, because it is precisely their money that is at stake. When it comes to media, what really matters is a constructive and regular criticism based on facts, not impressions, hate or made up stories.

Our Achievements

We fight for the right to access the information on several fronts. Our experts, Pavel Nechala and Vladimír Pirošík are often quoted by the media when it comes to defending the citizens’ right for information and are also invited by the ministries to help fix problems with the Information Act.  Every year, we keep testing the compliance with the Act in practice. Every year, we educate dozens of activist to be able to defend their rights effectively. We are not afraid to take institutions which deny the citizens their rights to the court. We help to change the formats of the state’s data and information to more accessible and clear ones. (Be it the state’s contracts (Open Contracts), tendering processes (Open State’s Orders), grants of the Prime Minister and the activities of public companies.) Our articles on supervising the ethics and level of professionalism of media get dozens of thousands of readers every year and are widely discussed by politicians and experts.[:]