Menu Close

Transparency školí aktívnych občanov už štrnásť rokov

Uplynulý víkend sa na Strednom Slovensku už po 14-krát stretla komunita ľudí odhodlaných bojovať za transparentnejšiu, efektívnejšiu a férovejšiu samosprávu. Transparency International Slovensko organizuje pre lokálnych aktivistov, miestnych politikov či novinárov semináre už od roku 2004, ten posledný sa uskutočnil v Čiernom Balogu na úpätí Veporských vrchov.

Viac ako štyri desiatky aktívnych ľudí z celého Slovenska školili experti z rôznych oblastí. Psychologička a odborníčka na komunikáciu Lucia Trézová nás previedla úskaliami efektívnej prezentácie a argumentácie, ako aj schopnosti odolávať verbálnym útokom, zosmiešňovaniu či zastrašovaniu zo strany mocných. Odborníčky na samosprávu z Ministerstva vnútra Monika Filipová a Naďa Kurilová nám predstavili riešenia najčastejších kompetenčných sporov v samosprávach a  pre účastníkov si pripravili aj cvičenie na simuláciu hľadania dohody pri rozličných pohľadoch na rozvoj obce.

S hlavným kontrolórom Mesta Krupina Adriánom Mackom a právnikom a spolupracovníkom TIS Vladimírom Pirošíkom sme sa vzdelávali v oblasti kontroly mestských organizácií a firiem, pričom sme sa zamerali aj na ich dcéry, ako aj na spoločnosti, ktoré nie sú vo výlučnom vlastníctve samosprávy. V prípadovej štúdii „Komu budú slúžiť radničné noviny v Hajdákoch?“ sme zas z pohľadu rôznych rolí zviedli súboj o verejnoprávnejšie a objektívnejšie noviny vydávané fiktívnou samosprávou.

Špecifikom aktuálneho ročníka školenia „Verejná kontrola miestnej samosprávy“ bol aj blok venovaný regionálnej samospráve, v ktorej si už onedlho budeme voliť nových zástupcov. Do Balogu s nami prišli diskutovať bratislavský župan Pavol Frešo a jeho žilinský kolega Juraj Blanár, s ktorými sme rozberali význam a kompetencie žúp, ako aj ich problematické stránky a kauzy.

Dôležitou súčasťou semináru bola aj výmena skúseností účastníkov v protikorupčnom boji, ktorý mnohí z nich nezriedka zvádzajú osamotení vo svojich mestách a obciach.

V rámci projektu Posilňovanie občianskej kontroly verejnej správy pripravujeme v priebehu roka podobné semináre zamerané aj na ďalšie oblasti, ako sú verejná správa, školstvo, zdravotníctvo či súdnictvo. Sledujte preto našu webstránku, Facebook alebo sa prihláste k odberaniu newslettera a už čoskoro sa možno na niektorom z podobných seminárov stretneme aj s Vami.

Program a niektoré prednášky diskutujúcich si môžete pozrieť tu:

Program

Klady a úskalia spolupráce starostov a poslancov – súčasná legislatíva a budúce výzvy (Monika Filipová, riaditeľka odboru miestnej štátnej správy, samosprávy a zahraničných vzťahov Ministerstva vnútra SR)

Účinná kontrola mestských firiem a organizácií (Adrián Macko, Hlavný kontrolór Mesta Krupina)

Obecné firmy, ich dcéry a poloverejné spoločnosti (Vladimír Pirošík, právnik a spolupracovník TIS)

Právna analýza – Ako kontrolovať poloverejné firmy? (Vladimír Pirošík, právnik a spolupracovník TIS)

Prípadová štúdia: Komu budú slúžiť radničné noviny v Hajdákoch? (Michal Piško, Nikola Gurgoľová, TIS)

Album s fotografiami z akcie si môžete pozrieť tu.